Ciężarówki jako pogromcy rosyjskich czołgów. Korzystają z pocisków wybranych przez Polskę
Jeden z najskuteczniejszych środków przeciwpancernych Ukrainy to dostarczone z Wielkiej Brytanii pociski z rodziny Brimstone. Są one wystrzeliwane z wyrzutni zamontowanych na zwykłych ciężarówkach. Przedstawiamy osiągi tego rozwiązania.
Pociski Brimstrone pierwszy pojawiły się w Ukrainie w maju 2022 r. i są środkiem umożliwiającym bezproblemowe zezłomowanie nawet najlepszych rosyjskich czołgów T-90M.
Ukraińcy wykorzystują w charakterze wyrzutni pocisków Brimstone specjalnie zmodyfikowane ciężarówki przenoszące jednocześnie trzy gotowe do użycia pociski. Jest to podobna konfiguracja jak w przypadku wyrzutni testowej morskiej odmiany systemu Sea Spear prezentowanej na jednym z testów opublikowanych przez koncern MBDA.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Brimstone 2 - najlepsza broń przeciwpancerna Ukrainy
Ukraina otrzymała zarówno pociski Brimstone pierwszej generacji produkowane od 1996 roku jak i wariant drugiej generacji produkowany od 2016 roku. Pierwsza wersja była w zasadzie dostosowanym do odpalania z samolotów pociskiem AGM-114 Hellfire pozwalającym na zwalczanie czołgów na dystansie do 20 km przy pomocy głowicy zdolnej przepalić ekwiwalent 700 mm stali pancernej.
Inaczej sprawa wygląda w przypadku pocisku Brimstone 2, który poza podwojeniem zasięgu otrzymał też nową tandemową (podwójną) głowicę kumulacyjną oraz całkowicie nowy system naprowadzania. Osiągi nowej głowicy pozostają nieznane, ale dowiedzieliśmy się, że pancerz najnowszych rosyjskich czołgów T-90M czy T-80BWM ma nie stanowić dla niej problemu.
Z kolei za precyzyjne dostarczenie głowicy odpowiada podwójny system naprowadzania wsparty dodatkowo tandemem nawigacji GPS i INS. Brimstone 2 tak jak poprzednik posiada głowicę naprowadzającą się na odbitą wiązkę lasera, co pozwala na zachowanie kontroli nad lotem pocisku aż do chwili uderzenia lub na zwalczanie celów o niskiej sygnaturze radiolokacyjnej.
Brimstone 2 - sam znajdzie i zidentyfikuje cel
Nowością jest za to umieszczenie w pocisku także głowicy radiolokacyjnej, która w połączeniu z pokładową elektroniką może samodzielnie wyszukiwać i identyfikować cele. Dzięki tej technologii Brimstone 2 działa jako pocisk przeciwpancerny typu "odpal i zapomnij", potrafiąc odróżnić pojazdy cywilne od czołgów czy innych pojazdów opancerzonych. Radar jest szczególnie efektywny w zwalczaniu szybko poruszających się celów.
Możliwe jest też takie zaprogramowanie lotu, aby pocisk ignorował cele na pewnym odcinku lotu pokroju własnych czołgów i wyszukiwał obiekty dopiero poza tym obszarem. Zapewnia to dużą elastyczność użycia i skuteczność nawet w przypadku braku pełnych danych o lokalizacji sił pancernych przeciwnika. Warto wiedzieć, że Polska będzie też wykorzystywać te pociski w ramach programu Ottokar Brzoza, co podkreślał Łukasz Michalik.
Przemysław Juraszek, dziennikarz Wirtualnej Polski