Wspólny zakup artylerii dla Ukrainy. Niemcy, Dania i Norwegia zapewnią środki
Rządy Niemiec, Dani oraz Norwegii zdecydowały się zakupić dla Ukrainy 16 słowackich armatohaubic Zuzana 2, które dołączą do systemów działających już w Ukrainie. Wyjaśniamy, co one potrafią.
02.10.2022 | aktual.: 03.10.2022 08:00
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Nowe systemy dołączą do czterech wykorzystywanych w Ukrainie słowackich armatohaubic Zuzana 2. Z czasem dostarczone zostaną jeszcze cztery sztuki, a wraz z nowo zapowiadanym zakupem, do Ukrainy trafią 24 działa. Niestety termin dostaw pozostaje nieznany, ale 16 dział będzie kosztować trzy państwa 685 milionów koron duńskich.
Zuzana 2 po raz pierwszy została zaprezentowana w 2013 roku. Jest to zaawansowana modernizacja wcześniejszego systemu Zuzana, wprowadzonego do uzbrojenia w 1998 roku. Druga wersja tak samo jak i pierwsza opiera się na wykorzystaniu zmodyfikowanego podwozia czechosłowackiej armatohaubicy vz. 1977 Dana.
Wieża została osadzona na środku i początkowo wykorzystywano działo w natowskim kalibrze 155 mm o długości 45 kalibrów - ze względu na gabaryty. Inne systemy pokroju np. francuskiego Caesara mają działo umieszczone z tyłu, toteż nawet w przypadku najdłuższej aktualnie stosowanej armaty (52 kalibry) ta nie wystaje bardzo z przodu podczas transportu.
Okazało się jednak, że armata o długości 45 kalibrów zapewnia istotnie gorsze osiągi niż taka o długości 52 kalibrów, więc Słowacy zdecydowali się zamontować dłuższe działo. Przy okazji, w armatohaubicy Zuzana 2 wyeliminowano ograniczenie obrotu wieży do 60 stopni, znane ze starszego modelu.
Zuzana 2 ze względu na wysoki poziom zautomatyzowania może być obsługiwana przez czterech żołnierzy i jest w stanie razić cele na dystansie 30-60 km w zależności od stosowanej amunicji (w Ukrainie popularna jest podstawowa DM121, OFd MKM oraz lepsza z dopalaczem rakietowym pokroju M549A1).
Szybkostrzelność to 5 strz./min, ale w razie problemów z automatem ładowania jest możliwa obsługa wyłącznie manualna z szybkostrzelnością 2 strz./min. Oczywiście nie zabrało też możliwości ostrzału w trybie MRSI, a zapas pocisków i ładunków miotających to 40 sztuk.
Ponadto Zuzana 2 jak każda inna nowoczesna armatohaubica może zając lub opuścić stanowisko ogniowe w niecałą minutę, a jej maksymalna prędkość na drodze to 90 km/h.
Przemysław Juraszek, dziennikarz Wirtualnej Polski