Transporter opancerzony MT‑LB był bez szans. Ukraiński snajper używał tego potwora

Ukraińscy snajperzy wykorzystują wiele różnorakich karabinów, a jednym z najpotężniejszych jest dwumetrowy Snipex Aligator. Wyjaśniamy jego możliwości.

Ukraiński snajper z karabinem Snipex Aligator.
Ukraiński snajper z karabinem Snipex Aligator.
Źródło zdjęć: © Twitter | vita vya Ukraine
Przemysław Juraszek

30.09.2022 14:12

Snipex Aligator należy do grupy karabinów wielkokalibrowych służących do eliminacji sprzętu bądź też i żołnierzy chowających się np. za ścianami na dystansach przekraczających 2 km. Najsłynniejszym przedstawicielem tej rodziny są karabiny Barretta zasilane amunicją kal. 12,7x99 NATO, ale Ukraińcy zdecydowali się stworzyć karabin wykorzystujący jeszcze większy i mocniejszy nabój kal. 14,5×114 mm.

Jest to jeszcze konstrukcja wywodząca się okresu międzywojennego kiedy to sądzono, że karabiny przeciwpancerne będą wystarczającą bronią przeciw czołgom. Nabój ten był wykorzystywany przez ZSRR w powtarzalnym PTRD i samopowtarzalnym PTRS. Standardowo nabój zawierał pocisk B-32 ze stalowym rdzeniem i masą zapalającą, ale w użyciu był też pocisk BS-41 wykorzystujący znacznie twardszy rdzeń z węglika wolframu.

Karabin Snipex Aligator jest zdolny rozpędzić rzeczone pociski o masie 910 - 990 granów (~-59 - 64 g) do około 980 m/s. Pozwala to na przebicie w przypadku B-32 30 mm stali pancernej pod kątem 90 stopni na dystansie 500 m, a przypadku BS-41 będzie to jeszcze więcej. Taka penetracja jest wystarczająca do zwalczania transporterów opancerzonych.

Snipex Aligator — kiedy 12,7x99 mm NATO lub 12,7x108 mm to za mało

Siły Zbrojne Ukrainy przyjęły tego potwora do uzbrojenia pod koniec 2020 roku. Zasilany z pięcionabojowych magazynków powtarzalny Snipex Aligator jest ewolucją prezentowanego rok wcześniej jednostrzałowego karabinu T-Rex.

Jest to potężna konstrukcja o masie 25 kg mierząca aż 2 m długości, z czego 1,2 przypada na samą lufę zakończoną potężnym czterokomorowym hamulcem wylotowym. Warto jednak zaznaczyć, że często ukraińscy snajperzy często montują ogromne tłumiki dźwięku, które służą bardziej do niwelowania błysku wystrzału niż do jego wyciszania (sam pocisk leci z prędkością naddźwiękową).

Innym plusem stosowania tłumików dźwięku na tego typu karabinach (kosztem małego obniżenia skuteczności hamulca wylotowego (10-15 proc.)) jest zmniejszenie podmuchu podnoszącego cały pył w okolicy. Karabin ze względu na rozmiary jest dzielony na dwie części, które mieszczą się w walizce o długości 127 cm.

Snipex Aligator poza hamulcem wylotowym wyposażony jest także w dodatkowy system redukcji odrzutu wykorzystujący cofanie się zespołu lufy o 7 mm, a sam zamek jest wyposażony w aż 13 masywnych rygli umieszczonych w trzech rzędach.

Producent chwali się zasięgiem skutecznym wynoszącym 2 km lub 1,5 km w przypadku celów opancerzonych przy celności 1 MOA lub lepiej. MOA oznacza minutę kątową, której często używa się do oceny celności broni strzeleckiej.

Przemysław Juraszek, dziennikarz Wirtualnej Polski

Wybrane dla Ciebie