"Wampir" poluje nocą na Shahedy. Budżetowa broń dla Ukraińców na wagę złota
Rosjanie nieprzerwanie atakują Ukrainę nocą pociskami manewrującymi i rojami dronów Shahed. Te drugie, o nikłej skuteczności wobec celów militarnych, są dla Rosjan użyteczne nie tylko w charakterze broni terroru, ale także jako wabiki odciągające uwagę ukraińskiej obrony przeciwlotniczej. Oto czym na nie polują Ukraińcy.
03.11.2024 10:50
Ponadto Rosjanie używają Shahedów do mapowania aktywności ukraińskiej obrony co pomaga im w przeprowadzaniu następnych ataków dzięki wykorzystaniu zidentyfikowanych luk.
Tymczasem Ukraina musi angażować sprzęt do zwalczania tych dronów kosztujących co najwyżej kilkadziesiąt tys. dolarów często systemy przeciwlotnicze, gdzie jedna rakieta to koszt kilkuset tys. dolarów, a zdarzały się przypadki strzelania Patriotem, do którego rakieta kosztuje parę mln dolarów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dlatego do polowania na Shahedy idealnie nadają się lufowe systemy Gepard, gdzie koszt to w zależności od liczby wystrzelonych pocisków kilka lub kilkadziesiąt tys. euro. Drugą ekonomiczną opcją są amerykańskie zestawy VAMPIRE (Vehicle-Agnostic Modular Palletized ISR Rocket Equipment) oparte o proste kierowane rakiety APKWS, kosztujące lekko ponad 13 tys. dolarów za sztukę.
Poniżej można zobaczyć zestrzelenie drona, a widoczny na początku nagrania obraz z kamery termowizyjnej oraz znaczniki są identyczne jak we wcześniejszych przypadkach strzelania z "Wampira"
Amerykański Wampir — najtańszy rakietowy system przeciwlotniczy świata
System VAMPIRE to bardzo lekkie rozwiązanie przeznaczone do montowania m.in. na pojazdach typu pick-up. W jego skład wchodzi maszt z głowicą optoelektroniczną z kamerą termowizyjną i wskaźnikiem laserowym oraz kontenerowa wyrzutnia LAND-LGR4 od Arnold Defense. Waży ona jedynie 27,2 kg, mieści cztery rakiety kalibru 70 mm.
Efektorem są rakiety APKWS z głowicą naprowadzającą się na odbitą wiązkę lasera. Jest to bardzo tani środek rażenia, ponieważ za bazę służą powszechne w państwach NATO niekierowane rakiety Hydra kal. 70 mm. Budowa APKWS polega w zasadzie na odkręceniu przedniej części starego pocisku z zapalnikiem uderzeniowym i zamontowanie nowej sekcji zawierającej także głowicę naprowadzającą i rozkładane powierzchnie sterowe.
W efekcie powstała tania broń o precyzji trafienia rzędu 1 metra nadająca się do zwalczania celów naziemnych typu transporterów BTR czy bojowych wozów piechoty BMP jak i wolnych obiektów latających do 6 km. Idealnym celem są tutaj właśnie Shahedy.
Przemysław Juraszek, dziennikarz Wirtualnej Polski