Pierwsze użycie "Wampira". Irański dron Shahed był bez szans
W sieci pojawiło się pierwsze nagranie z zestrzelenia irańskiego drona Shahed przez Ukraińców z wykorzystaniem amerykańskiego systemu VAMPIRE opartego o kierowane laserem pociski rakietowe APKWS. Wyjaśniamy, jak on działa oraz przedstawiamy jego osiągi.
12.02.2024 | aktual.: 07.03.2024 09:55
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
W okolicy Odessy Ukraińcy dokonali zestrzelenia irańskiego drona Shahed za pomocą nieznanego dotąd systemu przeciwlotniczego działającego w oparciu o pociski rakietowe naprowadzane na wiązkę lasera. Z czasem okazało się, że irańskiego drona zestrzelono za pomocą systemu VAMPIRE, którego efektorem są ekonomiczne pociski rakietowe APKWS.
Jest to drugi najtańszy system przeciwlotniczy po lufowych środkach przeciwlotniczych pokroju Geparda czy Skynexa idealnie nadający się do zwalczania wolno latających dronów i nie tylko.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ekonomiczny bat na drony w oparciu o stare pociski rakietowe montowany nawet na pick-upie
VAMPIRE, którego pełna to Vehicle-Agnostic Modular Palletized ISR Rocket Equipment jest systemem bazującym na lekkiej wyrzutni kontenerowej LAND-LGR4 od Arnold Defense. Wyrzutnia ta waży zaledwie 27,2 kg i jest w stanie pomieścić cztery rakiety kal. 70 mm. Co więcej, jest na tyle uniwersalna, że można ją zamontować na dowolnym pojeździe.
Drugą kluczową częścią systemu VAMPIRE jest moduł z kamerą termowizyjną zawierający też wskaźnik laserowy, który umożliwia precyzyjne naprowadzanie wystrzelonych pocisków rakietowych APKWS. Dzięki temu pociski te charakteryzują się punktową precyzją, a kołowy błąd trafienia wynosi mniej niż 1 metr i to wszystko za niewygórowaną cenę.
Pociski rakietowe APKWS są w zasadzie przekształconymi starymi i bardzo licznie występującymi niekierowanymi pociskami rakietowymi Hydra kal. 70 mm, których wyprodukowano podczas zimnej wolny wręcz niezliczoną ilość. Następnie do takich pocisków przykręca się sekcję zawierającą stateczniki i moduł naprowadzania nakierowujący się na wiązkę lasera odbitą od celu.
Jest to najprostszy sposób naprowadzania, który jest także niewrażliwy na systemy samoobrony pokroju flar czy walki elektronicznej. Jego minusem jest jednak konieczność naprowadzania wystrzelonego pocisku do chwili trafienia oraz w przypadku np. nowoczesnych śmigłowców wyposażonych w detektory opromieniowania wiązką lasera (potrafią określić dokładną pozycję emitera) istnieje ryzyko ostrzelania wyrzutni.
Zasięg takich pocisków APKWS w przypadku celów naziemnych wynosi najprawdopodobniej około 2,5 / 3 km, co jest mniejszą wartością w porównaniu do 5 km deklarowanych dla odpaleń ze śmigłowców. Ponadto system VAMPIRE cechuje się ogromną elastycznością, ponieważ umożliwia zwalczanie zarówno celów powietrznych jak i naziemnych takich jak np. fortyfikacje przeciwnika czy pojazdy opancerzone w postaci transporterów BTR lub bojowych wozów piechoty z rodziny BMP w zależności od zastosowanych wariantów pocisków rakietowych kal. 70 mm.
Przemysław Juraszek, dziennikarz Wirtualnej Polski