Ukraińskie "F‑16". Zrobili sobie własne

Podczas gdy Ukraińcy nadal czekają na dostawy F-16, do sieci trafiło zdjęcie podpisane przez profil OSINT Technical na platformie X jako "ukraińskie F-16". Armia obrońców użyła nazwy myśliwca na amatorskim dronie kamikadze.

Ukraiński "F-16"
Ukraiński "F-16"
Źródło zdjęć: © X | OSINT Technical
Norbert Garbarek

18.02.2024 | aktual.: 22.02.2024 08:20

W Ukrainie nadal nie ma amerykańskich F-16. Choć wedle niektórych doniesień maszyny mają już prowadzić misje bojowe, nadal nie stacjonują one na ukraińskich lotniskach. Wkrótce jednak może się to zmienić, bowiem litewski minister obrony Arvydas Anušauskas ocenił w ostatnim czasie, że F-16 trafią do obrońców za kilka miesięcy, w czerwcu.

Oczekując na zachodnie wsparcie, Ukraińcy kolejny raz popisują się swoją pomysłowością i pokazują zdjęcie własnego "F-16". Tak bowiem nazwali drona kamikadze – jedną z popularniejszych broni, którą wykorzystują obie strony konfliktu. "Latające RPG" – jak pisze jeden z komentujących wpis OSINT Technical na X – jest wyposażone w pocisk PG-7M.

Drony kamikadze w Ukrainie

Przypomnijmy, że drony od dawna służą Ukraińcom jako zdecydowanie tańsza alternatywa cennych pocisków artyleryjskich (z których niedoborem wciąż mierzy się armia). Do mniejszych bezzałogowców (typu FPV) zwykle montują niewielkie bomblety lub amunicja z granatników. Warto też zaznaczyć, że Ukraińcy korzystają z o wiele większych konstrukcji – te zaś określane jako "Baba Jaga" zwykle przenoszą ciężkie ładunki o wadze nawet 20 kg.

Tego typu broń pojawia się na froncie regularnie. Armia obrońców kilka tygodni wcześniej pokazała drona DJI Agras T30 wyposażonego w karabin maszynowy kal. 7,62 mm oraz granatnik Bullspike-AT.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

W przypadku najnowszego ukraińskiego "F-16", można mówić o podstawowej konstrukcji przenoszącej standardowy pocisk przeciwpancerny PG-7M kal. 70 mm.

Widoczna na zdjęciu z Ukrainy broń charakteryzuje się głowicą odłamkowo-burzącą i jest zdolna do penetrowania pancerza o grubości 260 mm. Fotografia pokazuje też jeden ważny element, który wyjaśnia, w jaki sposób działa wiele ukraińskich dronów kamikadze.

Niebieski dodatek na górze drona to zestaw baterii, który pozwala przenosić bezzałogowca z zawieszonym pociskiem na odpowiednią odległość. W przedniej częsci natomiast na uwagę zasługują kolorowe przewody. Kiedy w momencie uderzenia zetkną się ze sobą, natychmiast następuje detonacja. To prosta konstrukcja, która umożliwia przeniesienie materiału wybuchowego do konkretnego miejsca, zaś w trakcie lotu gwarantuje, że nie dojdzie do przedwczesnego wybuchu.

Norbert Garbarek, dziennikarz Wirtualnej Polski

Wybrane dla Ciebie
© WP Tech
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.