F‑16 mogą już uczestniczyć w walkach. "To się już dzieje"

F-16 - zdjęcie poglądowe
F-16 - zdjęcie poglądowe
Źródło zdjęć: © NATO
Norbert Garbarek

11.02.2024 09:49, aktual.: 11.02.2024 10:26

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Pierwsze myśliwce F-16 mogą już latać na ukraińskim niebie – zauważa ekspert wojskowy i pilot-instruktor Roman Svitan. Ekspert podaje też datę, kiedy maszyny mają być w pełni gotowe do działań bojowych w Ukrainie. Przypominamy możliwości F-16.

Istnieją informacje, że F-16 już latają na ukraińskim niebie – zdradza Svitan. Zauważa jednak, że muszą być to maszyny, które nie stacjonują na ukraińskich lotniskach. – Na podstawie pewnych sygnałów, zwłaszcza wystrzelenia niektórych rakiet, możemy powiedzieć, że to już się dzieje – dodał na antenie Kanału24, mówiąc o tym, że myśliwce F-16 mogą już uczestniczyć w walkach.

Ukraiński wojskowy podkreśla natomiast, że choć wedle niektórych doniesień F-16 mogą już latać nad Ukrainą, odpowiednie przygotowanie kadry inżynieryjno-technicznej zajmuje około sześciu miesięcy, by w pełni przygotować się do obsługi. W związku z tym ekspert uważa, że F-16 będą w pełni gotowe dopiero za kilka tygodni. – Myślę, że zobaczymy je w marcu-kwietniu – zakłada.

Przypomnijmy, że myśliwce F-16 są dla Ukraińców maszynami, które – jak sami wyjaśniają – mogą dać przewagę w powietrzu. Eksperci podkreślają, że choć sam samolot nie jest "receptą na sukces", to możliwa do przenoszenia broń na F-16 jest ważnym wsparciem na froncie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zachodni sojusznicy deklarują przekazanie do Kijowa kilkudziesięciu maszyn, natomiast zdaniem niektórych specjalistów jest to liczba niewystarczająca, aby zdominować przeciwnika. Aby osiągnąć dominację, Ukraina potrzebuje nawet 120 egzemplarzy F-16.

Myśliwce, na które od dawna czeka Kijów, to samoloty rozpędzające się do prędkości 2 Ma i mogące operować na pułapie do 15 km, osiągając jednocześnie zasięg 3200 km lub 4200 km z zamontowanymi dodatkowymi zbiornikami paliwa. Pojedynczy samolot waży 17 t, a jego podstawowym uzbrojeniem jest sześciolufowe działko M61 Vulcan kal. 20 mm.

W przypadku F-16 ważne jest natomiast dodatkowe uzbrojenie, a więc m.in. pociski rakietowe AIM-120 AMRAAM, AIM-9 Sidewinder, AGM-65 Maverick lub bomby CBU-87, GBU-10, JDAM. Z najnowszych doniesień wynika, że do Ukrainy trafią F-16 wyposażone w pociski AGM-158 JASSM. To broń, którą dysponują również polskie maszyny i jest ona w stanie osiągnąć prędkość poddźwiękową (0,9 Ma). Pocisk mierzy ok. 4,3 m długości i jest wyposażony w głowicę penetrującą WDU-42/B o masie ok. 430 kg. W podstawowej wersji osiągają donośność na poziomie ok. 400 km, natomiast w wersji ER jest to niespełna 1000 km.

Norbert Garbarek, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie