Rosjanie w kryzysie. Reglamentują amunicję do boga wojny

Ukraińska artyleria na pozycjach pod Sołedarem
Ukraińska artyleria na pozycjach pod Sołedarem
Źródło zdjęć: © FORUM | UKRAINIAN ARMED FORCES / Reuters / Forum
Przemysław Juraszek

14.03.2023 14:24, aktual.: 14.03.2023 15:15

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Według doniesień brytyjskiego ministerstwa obrony, Rosjanie mieli rozpocząć reglamentację amunicji dla kluczowego w tej wojnie systemu uzbrojenia. Wyjaśniamy, o co dokładnie chodzi.

Jak podaje w najnowszej, dziennej aktualizacji sytuacji w Ukrainie, brytyjskie ministerstwo obrony, Rosjanie dotarli do miejsca, gdzie jednostkom nakłada się limity w używaniu amunicji artyleryjskiej. Ta, warto zaznaczyć jest dalej jest bogiem wojny, ponieważ ta w przeciwieństwie do lotnictwa może praktycznie bezkarnie atakować cele dziesiątki lub nawet setki km za linia frontu.

Problemy Rosjan z amunicją są znane już od paru miesięcy i wygląda, że ich sytuacja z zaopatrzeniem się jeszcze bardziej pogarsza niż polepsza. Jeszcze nie tak dawno informowaliśmy o używaniu przez Rosjan nawet amunicji przeznaczonej na eksport dla Azerbejdżanu oraz próbach pozyskania jej z IranuKorei Północnej.

Brytyjczycy wskazują też, że do jednostek trafia już amunicja uznana jeszcze parę miesięcy temu jako niebezpieczny odpad. Do sieci trafiło trochę zdjęć amunicji w tym fatalnym stanie, która jak pisaliśmy jest bardziej zabójcza dla jej użytkownika niż dla wroga.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ponadto w ostatnim czasie pojawił się w sieci istny wysyp apeli Rosjan na froncie do Władimira Putina o poprawę krytycznej sytuacji zaopatrzeniowej, które zebrali użytkownicy Twittera Dimitri prowadzący portal WarTranslated oraz ChrisO_wiki. Rosjanie narzekają na braki amunicji, sprzętu oraz na wysyłanie ich do wręcz samobójczych szturmów bez wsparcia artyleryjskiego na ukraińskie ufortyfikowane pozycje.

Jest to odwrócenie sytuacji jeszcze z pierwszej połowy 2022 roku kiedy to Rosjanie mieli ogromną przewagę artylerii, co pozwalało się im przesuwać na wschodzie naprzód. Ci dosłownie bombardowali każdy km zajmowanego terenu i dopiero dostarczenie Ukrainie przez państwa Zachodu systemów M142 HIMARSM270 MLRS odmieniło sytuację.

Ukraińcy wykorzystali nowe systemy do punktowego niszczenia rosyjskich składów amunicji, co pozwoliło przysłowiowo "zagłodzić" rosyjską artylerię. Następnie dzięki ciągłym, aczkolwiek wciąż niewystarczającym w stosunku do potrzeb dostawom innej broni amunicji przez państwa Zachodu Ukraińcy zdołali odzyskać Cherson na południu i duże obszary na wschód od Charkowa.

Przemysław Juraszek, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie