Rosjanie chwalą się zniszczeniem systemu IRIS-T. Zaliczyli poważną wpadkę

Rosjanie chwalą się zniszczeniem systemu IRIS-T. Zaliczyli poważną wpadkę

Rosyjski dron Lancet-3 vs drewniana makieta systemu IRIS-T.
Rosyjski dron Lancet-3 vs drewniana makieta systemu IRIS-T.
Źródło zdjęć: © Twitter | NOELREPORTS
Przemysław Juraszek
01.08.2023 15:12

Rosjanie chwalą się zniszczeniem niemieckiego systemu przeciwlotniczego IRIS-T w Ukrainie. Przedstawiamy kolejny przypadek niekompetencji Rosjan w sferze wojny informacyjnej i antyreklamę systemu Lacet-3, który spudłował w drewnianą makietę. Wyjaśniamy kulisy zdarzenia.

Rosyjska agencja informacyjna TASS pochwaliła się tym, że Rosjanie zniszczyli niemiecki system przeciwlotniczy IRIS-T za pomocą drona Lancet-3. Jednakże na poniższym nagraniu widać nie dość, że dron zaatakował drewnianą makietę, to jeszcze w nią chybił.

Nie jest to pierwszy przypadek nieudolności rosyjskich propagandzistów, ale z drugiej strony fatalna jakość optyki stosowanej w rosyjskich dronach nie ułatwia ich użytkownikom poprawnej identyfikacji celów. Warto zaznaczyć, że już w wielu rosyjskich dronach widziano komercyjny sprzęt fotograficzny niskiej półki cenowej zamiast dedykowanych rozwiązań obejmujących np. termowizję.

Z kolei sztuka oszukania przeciwnika za pomocą makiet i działań pozorowanych jest w zasadzie tak stara jak wojna i tylko na przestrzeni wieków rósł poziom skomplikowania makiet. Jednakże tutaj mamy najprostszą opcję wykonaną przez wolontariuszy działających w ramach fundacji Prytula wykonaną z drewna przykrytą siatką maskującą.

Nie jest to tak wyrafinowana makieta jak np. nowoczesne dmuchanie rozwiązanie produkowane przez czeską firmę INFLATECH dobrze imitujące poza wyglądem także sygnaturę termiczną i radiolokacyjną celu. Jednakże w tym przypadku do zmarnowania przez Rosjan coraz rzadszego Lanceta-3 wystarczyło samo drewno uformowane najpewniej przez stolarzy i/lub rzeźbiarzy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Lacet-3 - całkiem skuteczny rosyjski dron stanowiący poważne zagrożenie

Drony Lancet-3 to konstrukcje ważące 12 kg, z czego 3 kg przypada na stanowiący głowicę bojową inżynieryjny ładunek burząco-kumulacyjny KZ-6, zdolny przepalić 215 mm stali pancernej. Warto jednak zaznaczyć, że nie jest to rozwiązanie tandemowe, przez co ochronę stanowi tutaj nawet klatka na wieży oddalona od właściwego pancerza o przynajmniej 30 cm.

Dron startuje z rozkładanej katapulty oraz dysponuje zasięgiem około 40 km, chociaż niektóre źródła wskazują na więcej. Z tego względu jest wykorzystywany przez Rosjan do polowania na kluczowe zachodnie systemy artyleryjskie i przeciwlotnicze, gdzie pomimo nie najlepszej celności osiąga pewne sukcesy. Przykładem niech będzie np. kilka zniszczonych polskich armatohaubic Krab.

Przemysław Juraszek, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie