Rosja rozwija "flotę" dronów. Ambitne plany do 2030
Rosja planuje do 2030 r. produkować ponad 32 000 dronów rocznie, a krajowi producenci będą stanowić 70% rynku.
07.01.2024 | aktual.: 07.01.2024 10:11
Jak podaje Reuters, takie informacje podała w sobotę (6 stycznia) agencja informacyjna TASS, cytując słowa pierwszego wicepremiera Andrieja Biełousowa. Nie ulega wątpliwości, że drony stały się ważnym elementem działań wojennych. O skuteczności wykorzystania dronów przez ukraińskie siły pisaliśmy już niejednokrotnie, dlatego nie dziwi fakt, że Rosja również planuje wzmacniać swoje siły.
"Roczna wielkość produkcji bezzałogowych statków powietrznych (UAV) – z wyłączeniem edukacyjnych UAV – planowana jest na 32 500 sztuk", powiedział Belousov dla TASS. "To prawie trzykrotnie więcej niż obecna wielkość produkcji. Jednocześnie planuje się, że udział rosyjskich UAV będzie stanowić 70% rynku tego typu UAV".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Moskwa coraz częściej wykorzystuje irańskie drony Shahed, znane na Ukrainie z hałaśliwych silników benzynowych, w atakach powietrznych na ukraińską infrastrukturę daleko za liniami frontu wojny na wschodzie i południu kraju. Jakiś czas temu chwalono się również ulepszeniem "Lancetów", ale wygląda na to że takie rozwiązania nie satysfakcjonują Rosjan w pełni. Stąd decyzja o zainwestowaniu 7,66 mld dolarów w nowe drony do 2030 roku.
Wojna dronów w wydaniu Ukraińców
Tymczasem Ukraina intensywnie wykorzystuje drony FPV – małe drony pierwotnie przeznaczone do osobistego użytku cywilnego, ale zmodyfikowane do użytku na polu bitwy – jako tanią, ale skuteczną opcję rozpoznania, przeprowadzania ataków oraz ratowania życia. Drony kamikaze doskonale sprawdzają się do likwidacji celów z dużej odległości bez narażania życia żołnierzy.
W tej ostatniej kategorii mamy drony dedykowane do zrzucania na przeciwnika granatów (czasem i domowej roboty) czy pocisków moździerzowych lub konstrukcje, do których czasem za pomocą trytytek przyczepiane są bomblety z amunicji kasetowej bądź odchudzane granaty przeciwpancerne od granatników RPG-7. Te stanowią swoiste uzupełnienie znacznie mniej licznych i bardziej zaawansowanych dronów Switchblade lub Warmate.
Nie tak dawno podpisano również umowę z francuską firmą Turgis & Gaillard na produkcję w Ukrainie nowoczesnych dronów Aarok, który będzie stanowić kolejną linię obrony przed rosyjskim wrogiem. Dodatkowo Ukraina poinformowała, że planuje wyprodukować w 2024 r. ponad 11 000 dronów szturmowych średniego i dalekiego zasięgu, a także milion dronów FPV, które posłużą na f
Klaudia Stawska, współpracownik WP Tech