Dron, którego widok budzi grozę. Wkrótce będzie produkowany w Ukrainie
Antonow, największy koncern lotniczy w Ukrainie, podpisał umowę z francuską firmą Turgis & Gaillard. Dotyczy ona produkcji dronów bojowych na terenie Ukrainy, które będą oparte na projekcie Aarok - informuje francuski portal "La Tribune".
Antonow już we wrześniu poinformował o planach rozszerzenia swojej działalności o produkcję dronów bojowych. Bezzałogowe jednostki mają służyć ukraińskiej armii do obrony przed rosyjską inwazją. Wówczas jednak nie podano szczegółów dotyczących rodzaju dronów, które mają być produkowane.
Antonow będzie produkował drony Aarok
Antonow został założony w 1920 r. w Kijowie. Jest jednym z wiodących producentów samolotów cywilnych i wojskowych, do tej pory głównym obszarem zainteresowania koncernu były samoloty transportowe. Ich produkcja będzie kontynuowana, jednak większe zaangażowanie w sektor bezzałogowców lepiej odpowie na bieżące potrzeby Ukrainy, która jest obecnie w stanie wojny.
Eksperci uważają, że dotychczasowe doświadczenie Antonowa może być wykorzystane do budowy dronów długodystansowych, zdolnych do przeprowadzania ataków na cele położone w głębi terytorium Rosji. Jak podaje "La Tribune", Antonow planuje rozpocząć produkcję dronów już w przyszłym roku. Będą to jednostki oparte na projekcie Aarok, co oznacza, że planowane jest przygotowywanie bardzo dużych bezzałogowców cechujących się imponującymi osiągami.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Aarok to dron-gigant
Dyskusje na temat Aarok pojawiły się już w czerwcu, kiedy podczas Paris Air Show producent zaprezentował swojego drona i przedstawił kilka jego cech. Aarok jest klasyfikowany jako jednostka klasy MALE (Medium-altitude long-endurance), która ma być zdolna do wykonywania zarówno misji rozpoznawczo-obserwacyjnych jak i szturmowych.
Wrażenie robią rozmiary tego drona. Rozpiętość skrzydeł sięga 22 m. Jest minimalnie większa niż w amerykańskim MQ-9A Reaper, który często określany jest mianem gigatna. Aarok wygląda przy tym masywniej i faktycznie jest cięższy, waży ponad 2,5 t, a dodatkowo może przenosić ładunek o podobnej masie (z czego ok. 1,5 t będzie mogło przypadać na uzbrojenie). Podczas wspomnianego pokazu producent mówił o opcji wykorzystywania pocisków AASM Hammer, które są dostępne w kilku wariantach. Największy ma głowicę ważącą 1000 kg i pozwala razić cele na dystansie do 35 km.
Jednostką napędową stosowaną w Aarok ma być silnik Pratt & Whitney Canada PT6. Pozwoli on rozwijać prędkość ponad 450 km/h. Dron ma być przy tym w stanie osiągać pułap ponad 9 tys. m.