Improwizowane roje śmierci. Tak Ukraińcy wykorzystują drony typu FPV
Ukraińcy wykorzystują komercyjne drony do wielu zadań, a ostatnio dość często widzimy je w roli improwizowanej amunicji krążącej nazywanej też często dronami "kamikadze". Ta jest zdolna wyeliminować nawet czołgi lub bojowe wozy piechoty włącznie z najnowszym BMP-3.
Ukraińcy masowo wykorzystują komercyjne drony do bezpiecznego niszczenia rosyjskiego sprzętu wojskowego. Najczęściej widywane są warianty z granatem PG-7VL z granatnika przeciwpancernego RPG-7 zdolnego przepalić 500 mm stali pancernej, które skutecznie niszczą bojowe wozy piechoty BMP włącznie z najnowszymi BMP-3 jak widać poniżej oraz w sprzyjających warunkach także i czołgi.
BMP-3 to najnowszy członek rodziny wozów z serii BMP, którego seryjna produkcja rozpoczęła się pod koniec lat 80. XX wieku. Jest to bardzo silnie uzbrojony pojazd, ponieważ mamy tutaj armatę 2A70 kal. 100 mm zdolną wystrzeliwać naprowadzane laserem przeciwpancerne pociski kierowane (ppk) 9M117 o zasięgu 4 km sprzężoną z armatą automatyczną 2A72 kal. 30 mm. Ta jest rozwinięciem znanej 2A42 oraz dodatkowo BMP-3 został wyposażony karabin maszynowy PKT.
Jest to najsilniej uzbrojony bojowy wóz piechoty świata, ale zarazem także jeden z najsłabiej opancerzonych. Wymóg pływania sprawił, że pancerz wykonano ze stopów aluminium, który zapewnia tylko podstawową ochronę przed bronią strzelecką (załadowany amunicją przeciwpancerną karabin PK/PKM zrobi już z niego sito). Tylko jego frontalna część miała według Rosjan wytrzymać ostrzał a armat kal. 30 mm.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Komercyjne drony FPV jako łowcy Rosjan
Tymczasem Ukraińcy wykorzystują najtańsze drony kosztujące nawet 300 dolarów, gdzie jedynymi istotnymi częściami jest rama i silniki elektryczne wraz z wirnikami umożliwiające uniesienie odchudzonych granatów PG-7VL lub bombletów.
Te mają możliwość ataku na dystansie paruset metrów lub paru km w zależności od konfiguracji, umożliwiając precyzyjną eliminację celów opancerzonych lub pancernych oraz nawet i pojedynczych rosyjskich żołnierzy w okopach.
Z kolei na powyższym nagraniu widzimy proces produkcji dronów przenoszących bomblety z amunicji kasetowej. Widać, że konstruktorzy mają spory zapas bombletów w lodówce. Te mogą być pochodzenia rosyjskiego, ponieważ Ukraina przejęła swego czasu sporo rosyjskich składów uzbrojenia.
Przykładowo nowa rosyjska amunicja mogła być niekompatybilna z ukraińskim uzbrojeniem i z tego względu bomblety w wersjach przeciwpiechotnej lub przeciwpancernej są wykorzystywane na małych dronach "kamikadze". Te bezproblemowo wystarczą na wszelkie pojazdy opancerzone z wyjątkiem czołgów.
Przemysław Juraszek, dziennikarz Wirtualnej Polski