Porażka Izraela. Rumunia finalizuje umowy na drony Bayraktar TB2
Rumunia od trzech lat prowadziła rozmowy z Izraelem w sprawie zakupu uderzeniowych bezzałogowców, ale ostatecznie wybrała doskonale znaną alternatywę z Turcji. Wyjaśniamy tło zakupu oraz przypomniany możliwości tych dronów.
01.09.2022 | aktual.: 02.09.2022 08:58
Rumuński MON wystosował zapytanie do parlamentu o znalezienie 300 mln dolarów na zakup 18 dronów Bayraktar TB2 wraz z pakietem wsparcia szkoleniowego i logistycznego. Wygląda na to, że Turcja doskonale wykorzystuje wojnę w Ukrainie i masową destrukcję rosyjskiego sprzętu wojskowego jako formę promocji dla swego uzbrojenia, co zaczyna procentować.
Pozyskane bezzałogowce są częścią planu mającego do 2040 doprowadzić do transformacji Sił Zbrojnych Rumunii. Drony istotnie zwiększą możliwości uderzeniowe oraz głębokiego rozpoznania.
Bayraktar TB2 - najnowszy hit tureckiego przemysłu obronnego i koszmar Rosjan w Ukrainie
Tureckie drony Bayraktar TB2 zniszczyły setki celów podczas epizodu kijowskiego wojny w Ukrainie włącznie z systemami przeciwlotniczymi, które miały w teorii te drony zwalczać. Ponadto Ukraińcy wykorzystywali te drony do ataku w głębi terytoriów okupowanych przez Rosjan lub nawet na terenie samej Rosji. Oczywiście w przypadku tak ryzykownych rajdów potwierdzono 13 zweryfikowanych zdjęciami strat, co jak na pół roku wojny nie jest dużą liczbą.
Drony Bayraktar TB2 to konstrukcje typu MALE (medium-altitude long-endurance) będące dziełem Selçuka Bayraktara. Dokonał on transformacji rodzinnej firmy Bayraktar Makina, zajmującej się produkcją części samochodowych, w przedsiębiorstwo obronne.
Powodem dążenia Turcji do autonomii w ramach produkcji systemów bezzałogowych były zakończone porażką próby zakupu podobnych systemów z USA. Amerykanie obawiali się, że te mogłyby posłużyć do walki z Kurdami.
Masa startowa drona Bayraktar TB2 o długości 6,5 m i rozpiętości skrzydeł 12 m wynosi 700 kg, a w tym zawiera się 150 kg ładunku odejmującego moduł obserwacyjny z kamerą termowizyjną lub radarem typu AESA plus uzbrojenie. To jest podwieszone na czterech pylonach i obejmuje bomby kierowane laserowo MAM-C i MAM-L produkowane przez Rokestan.
Pierwsza to lekka bomba o masie 6,5 kg i zasięgu do 8 km służąca do eliminacji siły żywej przeciwnika lub lekko opancerzonych pojazdów. Druga to z kolei bomba o masie 22 kg o zwiększonym zasięgu lotu do 15 km przeznaczona do niszczenia siły żywej przeciwnika, lekkich fortyfikacji lub czołgów. Do wyboru jest głowica odłamkowo-burząca, kumulacyjna bądź termobaryczna.
Bayraktar TB2 może maksymalnie operować 150 lub 300 km od stacji bazowej i jest w stanie samodzielnie wrócić i wylądować po stracie sygnału kontrolnego dzięki kombinacji nawigacji INS i GPS. Ponadto, jak na konstrukcję MALE przystało, dron może przebywać na pułapie 7,6 km przez 27 godzin.
Drony Bayraktar TB2 zapewnią znaczący progres zdolności rumuńskiej armii, ale na dostawy będzie trzeba trochę zaczekać, ponieważ aktualna produkcja jest nastawiona na potrzeby Ukrainy.
Przemysław Juraszek, dziennikarz Wirtualnej Polski