Bayraktar TB2 kontra rosyjski śmigłowiec Mi‑8. Nietypowa ofiara ukraińskiego drona
Wyspa Węży stała się miejscem nietypowego ataku. Ukraiński dron Bayraktar TB2 zniszczył tam rosyjski śmigłowiec. Wyjaśniamy, co to za maszyna i jaka broń została użyta do jej zniszczenia.
Dowództwo Operacyjne "Południe" Sił Zbrojnych Ukrainy udostępniło ciekawy film, nakręcony przez termowizyjną kamerę ukraińskiego drona Bayraktar TB2. Krótkie wideo przedstawia ukraiński atak na opanowaną przez Rosjan Wyspę Węży. Tym razem ofiarą drona padł rosyjski śmigłowiec transportowy.
Film przedstawia moment ataku na śmigłowiec. Kilku żołnierzy zabezpiecza teren lądowania, podczas gdy inni wyładowują ze śmigłowca – prawdopodobnie – zaopatrzenie dla sił zajmujących Wyspę Węży. Moment ten wykorzystał operator drona, który zaatakował znajdujący się na ziemi helikopter.
Mi-8 – wół roboczy rosyjskiej armii
Był to Mi-8 – uniwersalna maszyna, której prototyp wzniósł się w powietrze na początku lat 60. To prawdziwy wół roboczy rosyjskiej – i nie tylko – armii, wyprodukowany w liczbie ponad 17 tys. egzemplarzy.
Liczba ta ciągle rośnie, bo stara konstrukcja jest ciągle rozwijana i modernizowana, a śmigłowce z rodziny Mi-8 (nazwy wersji rozwojowych ujednolicono - obecnie wszystkie maszyny bazujące na Mi-8 noszą to oznaczenie) są nadal produkowane. Na przestrzeni lat Mi-8 były lub są eksploatowane przez około 80 krajów na całym świecie.
Mi-8 to maszyna średniej wielkości – jej kadłub mierzy 18 metrów, masa własna sięga 8 ton, a masa startowa przekracza 11 ton. Śmigłowiec może lecieć z prędkością 250 km/h, ma zasięg 450 km i może osiągnąć pułap 4500 m.
Ta ostatnia, oficjalna wartość jest mocno niedoszacowana – w 2013 r. ukraiński Mi-8 ustanowił światowy rekord wysokości lotu, wznosząc się na wysokość 9150 metrów.
Śmigłowce Mi-8 zostały dostosowane prawdopodobnie do każdego możliwego zadania, jakie wykonują helikoptery: istnieją wersje transportowe, pasażerskie, latające cysterny, maszyny rozpoznawcze, rolnicze czy warianty dostosowane do zasilania LPG.
Mi-8 są także uzbrajane w różne zestawy broni, a także dostosowywane do działań w Arktyce, gdzie ekstremalnie niskie temperatury wymagają przebudowy wielu kluczowych systemów.
Na Mi-8 bazuje także opracowany w ZSRR i używany także w Polsce ciężki śmigłowiec bojowy Mi-24.
Atak Bayraktara na Wyspie Węży
Film przedstawiający zniszczenie Mi-8 na Wyspie Węży pokazuje bardzo silną eksplozję. Jej wielkość wskazuje, że wybuchła nie tylko głowica wystrzelonego z drona pocisku – prawdopodobnie MAM-L – ale także przewożony śmigłowcem ładunek. Najprawdopodobniej było to zaopatrzenie, w tym także amunicja, dla rosyjskich sił, stacjonujących obecnie na Wyspie Węży.
Serwis Defence 24, powołując się na nieoficjalne źródła, podaje, że zniszczony został Mi-8MTW-5 z 487. Samodzielnego Pułku Śmigłowców z Budionowska. Poza trzyosobową załoga i co najmniej sześcioma żołnierzami wojsk specjalnych, na pokładzie maszyny miał znajdować się także oficer polityczny 487. pułku.
Nie jest to pierwszy atak na zajętą przez Rosjan Wyspę Węży. We wcześniejszych dniach Bayraktary zniszczyły znajdujące się na wyspie zestawy przeciwlotnicze, a ukraińskie samoloty Su-27 zaatakowały pozycje Rosjan. W pobliżu wyspy Ukraińcy zniszczyli także łodzie motorowe Raptor.
Łukasz Michalik, dziennikarz Wirtualnej Polski