Bayraktar nie dla Rosji. Turecki producent sprzętu wprost

Bayraktar TB2 dla Ukrainy
Bayraktar TB2 dla Ukrainy
Źródło zdjęć: © Wikipedia | CC BY 4.0, Ministry of Defence of Ukraine
Karolina Modzelewska

19.07.2022 13:51, aktual.: 19.07.2022 15:57

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Drony bojowe Bayraktar TB2 są obecnie niezwykle pożądanym towarem. Ich skuteczność udowodniona podczas trwającej w Ukrainie wojny przysporzyła im sporo rozgłosu. Jak jednak przekonuje Haluk Bayraktar, dyrektor generalny firmy "Baykar" te bezzałogowce nie są dostępne dla wszystkich. Bayraktar w wywiadzie dla CNN podkreślił, że jego firma nigdy nie dostarczy swoich produktów do Rosji.

Haluk Bayraktar mówił oczywiście nie tylko o dronach bojowych Bayraktar TB2, które bez wątpienia stały się flagowym produktem, zarządzanej przez niego firmy "Baykar", ale też o innych bezzałogowcach i technologiach dostarczanych przez tureckiego producenta. W wywiadzie udzielonym CNN Bayraktar jasno zaznaczył - nigdy nie sprzedamy naszych maszyn do Rosji.

Bayraktar nie dla Rosji

Nie wspieraliśmy Rosji naszym sprzętem i nigdy tego nie uczynimy, ponieważ zaangażowaliśmy się w obronę niepodległości Ukrainy, walczącej z agresją Kremla - powiedział Haluk Bayraktar.

To dobra informacja zwłaszcza w kontekście pojawiających się pogłosek o dostawach irańskich dronów do Rosji, którym zaprzecza Teheran. Rosja przynajmniej nie będzie mogła starać się o pozyskanie jednych z najlepszych na świecie bezzałogowców z Turcji. Deklaracje Haluk'a Bayraktar'a są znaczące, bo administracja prezydenta USA ma nieco inne zdanie na temat dronów z Iranu. Jak informował Adam Gaafar w swoim tekście, według Białego Domu rosyjska delegacja odwiedzała lotnisko w centralnym Iranie, gdzie oglądała bezzałogowce, które mogłyby wspomóc rosyjskich żołnierzy podczas wojny w Ukrainie. Dowodem na to mają być udostępnione przez Amerykanów zdjęcia satelitarne. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

Przypomnijmy, dron Bayraktar TB2 to bezzałogowy dron rozpoznawczo-bojowy klasy MALE (ang. Medium-Altitude Long-Endurance), produkcji tureckiej, o którym często mówi się, że jest postrachem Rosjan. Trwająca w Ukrainie wojna zwróciła uwagę całego świata na jego możliwości oraz osiągnięcia. Firma dostaje kolejne zamówienia na kompletne systemy. Jednym z klientów firmy jest też Polska, która w 2021 roku złożyła zamówienie na Bayraktary. Według ministra obrony narodowej - Mariusza Błaszczaka, pierwsze tureckie drony uderzeniowe zostaną dostarczone do naszego kraju jeszcze w tym roku.

Bayraktar TB2 ma długość 6,5 m, a rozpiętość jego skrzydeł wynosi 12 m. Jego masa startowa to 650 kg. Bezzałogowiec może poruszać się z maksymalną prędkością 220 km/h, a jego prędkość przelotowa to około 130 km/h. Jego maksymalny czas lotu wynosi około 27 godzin, a zasięg szacuje się na 150 km. Pułap praktyczny dla tego drona to 5,5 km, a maksymalny nawet 8,2 km. W standardowym wyposażeniu Bayraktara TB2 można znaleźć inteligentne bomby naprowadzane laserowo MAM-L. Bomby tego typu ważą 22 kg i posiadają głowicę kumulacyjną (przeciwpancerną), odłamkowo-burzącą lub termobaryczną. Przy ich użyciu można niszczyć pojazdy opancerzone, czołgi czy wrogie siły. Dron można jednak dostosować do indywidualnych preferencji zamawiających.

Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie