System Skynex już działa w Ukrainie. Pomoże chronić nieba

Denys Szmyhal, premier Ukrainy podczas wizyty w Rheinmetall Italia S.p.A. poinformował, że systemy Skynex działa już w Ukrainie. Jest to system klasy CIWS (ang. Close-In Weapon System) będący ostatnią liną obrony przed nadlatującymi rakietami, pociskami lub dronami. Armata o szybkostrzelności 1000 strz./min skutecznie niszczy cele.

System Skynex
System Skynex
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe | Rheinmetall Air Defence
Karolina Modzelewska

System Skynex to najnowsza wersja systemu przeciwlotniczego znanego wcześniej jako Skyshield. Jak zaznacza ukraiński serwis Defence Express, kiedy w grudniu 2022 r. Rheinmetall poinformował, że firma dostarczy "międzynarodowemu klientowi" dwa takie systemy na mocy kontraktu o wartości 182 mln euro, pojawiły się spekulacje, że może to być broń dla Ukrainy. Informowała o tym m.in. niemiecka gazeta Handelsblatt, powołując się na swoje źródła w rządzie. Żadna ze stron nie potwierdziła jednak tych doniesień. Firma wyjaśniła jedynie, że systemy zostaną dostarczone na początku 2024 r.

System Skynex już w Ukrainie

Defense Express zwraca uwagę, że "Ukraina jest obecnie jedynym znanym operatorem tego systemu obrony powietrznej, więc możliwość dostaw "pierścieniowych" z zapasów innych krajów wydaje się mało prawdopodobna". Serwis nie wyklucza też, że Ukraina otrzymała część prototypów, które Rheinmetall wykorzystywał do testów systemu. Bez względu na to, skąd pochodzi Skynex działający w Ukrainie, to ważne wzmocnienie dla obrony przestrzeni powietrznej. Zwłaszcza że jest to system klasy CIWS (ang. Close-In Weapon System) będący ostatnią liną obrony przed nadlatującymi rakietami, pociskami lub dronami.

System Oerlikon Skynex to mobilny przeciwlotniczy system artyleryjski krótkiego zasięgu. Jego centralnym elementem jest system zarządzania walką Oerlikon Skymaster®, który pełni również funkcję węzła kontrolnego. Jak zapewniają sami producenci, różne czujniki i efektory można łączyć modułowo w celu dopasowania do wymagań misji. Chodzi tu np. o działa przeciwlotnicze, czy same pociski.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

ZOBACZ TAKŻE: Czy warto kupić tablet Huawei MatePad Pro 12?

W podstawowej konfiguracji system Skynex składa się jednak z jednostki dowodzenia i kontroli, radaru X-TAR3D, armaty Oerlikon Revolver Gun Mk3 kal. 35 mm i zapasu amunicji, które umieszczono w zdalnie sterowanym module o masie 5100 kg. Można go osadzić na podwoziu np. transportera opancerzonego.

Jak już informował Przemysław Juraszek, Skynex jest zdolny do zwalczania celów na dystansie do 4 km. Dzięki niemu można eliminować np. pociski antyradiolokacyjne pokroju AGM-88 HARM, czy roje małych dronów, które stanowią poważne zagrożenie dla sprzętu wojskowego używanego przez Ukraińców. Armata o szybkostrzelności 1000 strz./min skutecznie niszczy cele. Dzięki niej i odpowiedniej amunicji można go zniszczyć salwą zaledwie kilku pocisków.

Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Wybrane dla Ciebie