Rosjanie znowu sięgają po złom. Umacniają nim transportery opancerzone BTR-82

Rosjanie znowu sięgają po złom. Umacniają nim transportery opancerzone BTR‑82

Jeden z transporterów BTR-82 przejętych przez ukraińską armię - zdjęcie ilustracyjne
Jeden z transporterów BTR-82 przejętych przez ukraińską armię - zdjęcie ilustracyjne
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons | Joint Forces Task Force, Угруповання Об'єднаних сил
Karolina Modzelewska
28.01.2023 17:11

Wojna w Ukrainie pokazała, że kreatywność jest jedną z cech, które pozwalają odnaleźć się na nieprzewidywalnym polu walki i zwiększyć swoje szanse na przeżycie. Wiedzą o tym zarówno Ukraińcy, jak i Rosjanie, którzy wykorzystują dostępne pod ręką materiały do "modernizacji" sprzętu wojskowego. Ci drudzy sięgnęli ostatnio po metalowy złom, aby umocnić transportery opancerzone BTR-82, o czym donosi Defence Blog. Wyjaśniamy, co to za maszyny.

Serwis wyjaśnia, że wprowadzone na szybko modyfikacje, polegające na dołożeniu metalowych elementów z przodu i po bokach transporterów opancerzonych BTR-82, mają zwiększyć ich ochronę przed ostrzałem z broni strzeleckiej i ostrzałem artyleryjskim. Podatność na tego typu uszkodzenia została zauważona już w pierwszych dniach wojny. Rosyjscy żołnierze skarżyli się, że pancerz "nie chroni załogi przed ostrzałem, a tym bardziej przed atakami nowoczesnej broni przeciwpancernej, takiej jak Javeliny czy NLAV".

Rosjanie znowu sięgają po złom

BTR-82, czyli rosyjski kołowy transporter opancerzony zaprojektowany przez Arzamaskie Zakłady Mechaniczne, to najnowsza wersja z rodziny transporterów BTR-80. Maszyny do służby weszły w 2011 r., ale nie wytworzono ich w dużej ilości, bo niedługo później Rosjanie postawili na produkcję lepiej uzbrojonego BTR-82A. Ten model posiada opancerzony kadłub, wykonany z syntetycznego materiału laminowanego kevlarem, wzmocnioną podłogę, która ma chronić przed minami i innymi ładunkami wybuchowymi, a jego wnętrze wyłożone jest wykładziną przeciwodłamkową.

Jak zaznacza serwis Military Today konstrukcja BTR-82 jest stara i nie zapewnia takiej samej ochrony przed wybuchami i ostrzałem, jak w przypadku współczesnych, zachodnich transporterów opancerzonych. W wesji BTR-82A niewiele się zmieniło, co tłumaczy wykorzystywanie przez Rosjan dodatkowych, metalowych elementów. Patrząc na zdjęcia dostępne w mediach społecznościowych, można zauważyć, że są one dopasowane do wymiarów pojazdu o masie ponad 15 ton i długości 7,65 m, szerokości 2,9 m oraz wysokości 2,8 m.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Warto wspomnieć, że rosyjskie transportery opancerzone tego typu mogą poruszać się z maksymalną prędkością nawet 100 km/h i pomieszczą do trzech członków załogi i siedmiu żołnierzy z pełnym ekwipunkiem. Są więc przydatnym, a wręcz niezbędnym sprzętem w miejscu prowadzonych działań. Podróżujący BTR-82A mogą się bronić, korzystając z dwustronnego automatycznego działa kal. 30 mm oraz współosiowego karabinu maszynowego PKTM kalibru 7,62 mm. Dodatkowo mogą użyć wyrzutni granatów dymnych kal. 81 mm.

Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie