Niemiecka pomoc dla Ukrainy. Zapewni bezpieczny transport żołnierzom
Niemcy zaktualizowały swój pakiet wparcia dla Ukrainy, który obejmie dostawę 66 transporterów opancerzonych. Wyjaśniamy, czym one mogą być i jak pomogą Ukraińcom.
01.06.2023 16:08
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Niemcy po czołgach Leopard 2 oraz bojowych wozach piechoty Marder dostarczą Ukrainie 66 transporterów opancerzonych. Nie wymieniono co prawda ich nazwy, ale Niemcy mogą tylko dostarczyć transportery bądź Fuchs znacznie nowsze będące też efektem międzynarodowej współpracy z Holandią Boxery.
Dotychczas tylko Kanada zdecydowała się Ukrainie podarować najnowocześniejsze transportery LAV ACSV, toteż w przypadku Niemiec bardziej prawdopodobna jest dostawa Fuchsów. Za starszymi transporterami też przemawia niedawna wypowiedź prezesa konsorcjum Rheinmetall o budowie w Ukrainie fabryki, która na początku miałaby się zajmować produkcją i remontami Fuchsów.
Transportery opancerzone Fuchs — "opancerzona taksówka" z Niemiec
Transportery opancerzone Fuchs zostały zaprojektowane przez koncern Daimler-Benz wedle wymagań stawianych wtedy przez wtedy stosunkowo niedawno powstałą Bundeswehrę. Te zakładały powstanie szybkiego opancerzonego środka transportu dla żołnierzy piechoty, który mógłby się poruszać w trudnym terenie.
W odpowiedzi na powyższe wymagania powstał transporter opancerzony Fuchs wprowadzony do służby w 1979 roku. Jest to sześciokołowa konstrukcja o masie 17 ton i ładowności do sześciu ton zdolna do pokonywania przeszkód wodnych. Ponadto w celu poprawy mobilności w trudnym terenie poza silnikiem o mocy 320 KM, transportery Fuchs dysponują systemem regulacji ciśnienia w oponach z wewnątrz pojazdu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Załoga Fuchsa składa się z kierowcy, dowódcy pełniącego też w razie konieczności rolę strzelca pokładowego karabinu maszynowego MG3 i do dziesięciu żołnierzy desantu. Warto zaznaczyć, że pancerz Fuchsa jak w przypadku innych pojazdów tej klasy pokroju np. transporterów M113 lub VAB zapewnia jedynie ochronę przed ręczną bronią strzelecką i odłamkami artyleryjskimi stanowiącymi szczególnie duże zagrożenie w Ukrainie.
Z tego względu praktycznie jakiekolwiek transportery opancerzone są dla Ukraińców ogromnym wsparciem, ponieważ w przypadku ich braku często są wykorzystywane lokalnie wzmocnione samochody typu pick-up lub SUV.
Przemysław Juraszek, dziennikarz Wirtualnej Polski