Australia kupiła Boxery w Niemczech. Teraz Niemcy kupują Boxery w Australii
Poszukując dla swojej armii nowego pojazdu rozpoznawczego, Australia zdecydowała się na niemieckie pojazdy typu Boxer w wersji Boxer CRV (Combat Reconnaissance Vehicle). Choć krótka seria australijskich Boxerów powstała w Niemczech, większość zostanie wyprodukowanych w Australii. Co więcej, to właśnie Australia może dostarczyć nowe pojazdy tego typu dla Bundeswehry.
24.03.2023 09:00
20 marca rozpoczęła się produkcja pojazdów Boxer w Australii. To efekt umowy z 2018 roku, na mocy której australijska armia ma otrzymać 211 Boxerów. 25 z nich wyprodukowano w Niemczech, jednak reszta ma zostać wyprodukowana w Australii.
Wykonawcą pozostałych 186 pojazdów jest australijski zakład MILVEHCOE (Military Vehicle Centre of Excellence), należący do niemieckiego koncernu Rheinmetall (Rheinmetall Defence Australia). Okazuje się, że skala australijskiej produkcji może zostać znacznie zwiększona.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wszystko za sprawą faktu, że – na skutek rosyjskiej agresji na Ukrainę – Niemcy chcą zwiększyć liczbę Boxerów służących w Bundeswehrze, a tym samym zwiększyć możliwości swojej armii. Dlatego negocjują właśnie z Australią dostawy pojazdów, wyprodukowanych przez MILVEHCOE.
Zobacz także: Najpopularniejsze karabiny na świecie
Być może wybór australijskiego, a nie niemieckiego zakładu jest w tym przypadku podyktowany szerszą strategią – Niemcy, poprzez koncern Rheinmetall, oferują bowiem Australii bojowy wóz piechoty Lynx KF41, którego konkurentem na australijskim rynku jest południowokoreański AS21 Redback.
W praktyce oznacza to, że najpierw Australia kupiła Boxery w Niemczech, a teraz Niemcy będą kupować Boxery w Australii. Jeśli umowa dojdzie do skutku, do Bundeswehry może trafić nawet 100-150 australijskich pojazdów.
Transporter opancerzony Boxer
Transporter opancerzony Boxer to efekt niemiecko-holenderskiej kooperacji. Jest produkowany przez konsorcjum ARTEC GmbH, tworzone przez koncerny Krauss-Maffei Wegmann i Rheinmetall. Pierwsze pojazdy zostały dostarczone w 2009 roku, a od tego czasu Boxer zdobył kilka zamówień międzynarodowych. Poza Niemcami (531 egzemplarzy) i Holandią (200 egz.), 91 Boxerów zamówiła Litwa, a 211 Australia.
Boxer został opracowany w wielu wariantach, wykorzystujących bazowe podwozie 6×6. W zależności od wersji pojazd może ważyć od 26 do ponad 40 ton. Jako transporter opancerzony przewozi trzy osoby załogi i do ośmiu żołnierzy desantu. Jego uzbrojeniem – w wariancie australijskim – jest wieża Rheinmetall Lance z 30-mm armatą, karabinem maszynowym i wyrzutnią pocisków przeciwpancernych Spike.
Wariant niemiecki jest uzbrojony znacznie słabiej – w zdalnie sterowany moduł FLW-200 z karabinem maszynowym. Karabin maszynowy, w tym przypadku wraz z modułem Protector M151, stanowi uzbrojenie pojazdów holenderskich, a Litwa wybrała izraelską wieżę Samson Mk II, z 30-mm armatą, karabinem maszynowym i wyrzutnią Spike’ów.
Łukasz Michalik, dziennikarz Wirtualnej Polski