Ukrainiec cudem przeżył. Pocisk z działa minął go dosłownie o włos

Pocisk z działa 2A70 kal. 100 mm dosłownie o włos minął ukraińskiego żołnierza.
Pocisk z działa 2A70 kal. 100 mm dosłownie o włos minął ukraińskiego żołnierza.
Źródło zdjęć: © Instagram | Funker530
Przemysław Juraszek

14.09.2023 10:27, aktual.: 15.09.2023 11:14

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wojna w Ukrainie jest pełna zaskakujących momentów, które jeszcze do niedawna byłyby uważane wyłącznie za domenę kina akcji bądź gier. Wyjaśniamy kulisy tego starcia pocisku z armaty kal. 100 mm i ukraińskiego żołnierza.

Na poniższym nagraniu widać jak ukraińscy żołnierze szturmują linię drzew zawierającą jeden z bardzo licznych rosyjskich punktów ogniowych, a następnie żołnierza po prawej mija o włos stosunkowo wolno lecący pocisk odłamkowo burzący. Jest to podobne szczęście jak w przypadku odbijania granatów ręką.

Autor nagrania twierdził, że to pocisk rosyjski, ale jak widać ten nadlatuje od tyłu, co wskazuje bardziej na stronę ukraińską. Podobne zdanie ma analityk z ugrupowania weteranów Funker530, który dodatkowo sądzi, że to pocisk z niskociśnieniowego działa 2A70 z bojowego wozu piechoty (bwp) BMP-3 lub BMD-4.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Nie jest to zaskoczeniem, ponieważ Ukraińcy zdołali zdobyć na Rosjanach dość pokaźną ilość sprzętu w postaci czołgów czy bwp. Część z nich jest dalej wykorzystywana do walki, ponieważ w przypadku nowszych pojazdów typu czołgów T-80BWM czy bwp BMP-3 te zapewniają załodze znacznie lepszą świadomość sytuacyjną, niż ma to miejsce m.in. w przypadku np. BMP-1.

BMP-3 - potężnie uzbrojona aluminiowa trumna

BMP-3 są najnowszym rosyjskim bwp produkowanym od lat 80. XX wieku charakteryzującym się bardzo nietypową konstrukcją i bardzo silnym uzbrojeniem. BMP-3 powstał na bazie prototypu lekkiego pływającego czołgu Obiekt 685 i w związku z tym ma silnik umieszczony z tyłu, a nie z przodu jak ma to miejsce w innych bwp co utrudnia opuszczenie pojazdu przez desant. Ten mankament rozwiązano dopiero w wariancie BMP-3 Manul, którego produkcja seryjna miała ruszyć dopiero w 2023 r.

Drugą cechą jest potężne uzbrojenie obejmujące niskociśnieniową armatę 2A70 kal. 100 mm strzelającą pociskami osłamkowo-burzącymi o masie 16 kg na dystans lekko ponad 6 km lub przeciwpancernymi pociskami kierowanymi 9K116 Bastion, armatę 2A42 kal. 30 mm i karabin maszynowy PKT kal. 7,62x54 mm R.

To jednak nie pozostawiło dużego zapasu masy ze względu na wymóg pływalności (do 19 ton), toteż wykonany ze stopów aluminium pancerz nie imponuje swoją wytrzymałością. W teorii powinien od z przodu zatrzymać pociski kal. 30 mm, a dookolnie zapewniać ochronę przed pociskami kalibru 7,62x54 mm R, ale praktyka wskazuje, że wyjątkiem są tutaj pociski przeciwpancerno-zapalające B-32/B-32M.

Przemysław Juraszek, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie