Modernizacja rosyjskich BMD-4M. Zmienia je w zwykłe BMP-3

Modernizacja rosyjskich BMD‑4M. Zmienia je w zwykłe BMP‑3

BMD-4M z dodatkowym pakietem opancerzenia.
BMD-4M z dodatkowym pakietem opancerzenia.
Źródło zdjęć: © Twitter | Rob Lee
Przemysław Juraszek
24.08.2022 13:50

Rosyjska inwazja na Ukrainę to ciąg nie tylko ogromnej brutalności i zbrodni wojennych, ale także pokaz ogromnej niekompetencji w wielu płaszczyznach. Jedną z nich jest wykorzystanie wyspecjalizowanych pojazdów BMD jak zwykłych bojowych wozów piechoty BMP.

W sieci pojawiły się zdjęcia dodatkowych pakietów opancerzenia dla wozów BMD-4M, które są użytkowanie niezgodnie ze swoim przeznaczeniem, co opisał Łukasz Michalik. Rosjanie wykorzystują te zaprojektowane specjalnie na użytek wojsk powietrznodesantowych pojazdy jak najzwyklejsze bojowe wozy piechoty, co prowadzi do ogromnych strat. Bardzo ciekawe, dlaczego nie widzimy pakietów dodatkowego opancerzenia specjalnie zaprojektowanego dla tych wozów.

BMD-4M — najnowsza aluminiowa trumna rosyjskiego desantu

Bazowy wariant BMD-4 został przyjęty do służby w 2005 roku, a zmodernizowany BMD-4M w 2015 roku i tak samo jak poprzednicy jest wykonany ze stopów aluminium, a jego masa wzrosła do lekko ponad 13 ton. Dla porównania zwykły BMP-3 waży już ponad 18 ton i jest za ciężki do zrzutu spadochronowego.

Taką drogą na front miały właśnie w teorii docierać na front wozy BMD, gdzie miały za pomocą swojego silnego uzbrojenia zapewniać wsparcie dla piechoty powietrznodesantowej. Uzbrojenie wozów BMP-4 obejmuje 100 mm armatę 2A70 z automatem ładowania zdolną też wystrzeliwać kierowane pociski przeciwpancerne 9M117M1 Bastion z głowicą kumulacyjną zdolne zwalczać czołgi na dystansie do 5,5 km.

Ponadto z działem sprzężona jest armata automatyczna 2A72 kal. 30 mm oraz karabin maszynowy PKT. Jest to potężne uzbrojenie, ale w efekcie nie zostało wiele rezerwy masy na opancerzenie. W teorii przedni pancerz powinien wytrzymać ostrzał z armatek automatycznych kal. 23 mm, a reszta wozu powinna być odporna na strzał z karabinów zasilanych amunicją kal. 7,62x54R. Jednakże znajomy były wojskowy powiedział nam, że sporo zależy od zastosowanej amunicji.

W Ukrainie okazało się, że wystarczy załadować karabin maszynowy PKM taśmą zawierającą naboje z przeciwpancernymi pociskami B-32, aby jedną serią w bok wyeliminować pojazd wraz z całym przewożonym desantem. Jest to o tyle istotne, że ze względu na swoje potężne uzbrojenie wozy BMD stają się priorytetowym celem do zniszczenia dla wszystkich ukraińskich żołnierzy w najbliższym otoczeniu.

Rosja w 2020 roku wedle raportu The Military Balance 2021 miała na stanie w 289 wozów, a wedle danych zabranych przez grupę analityków z oryxspioenkop.com Rosja straciła już minimum 54 wozy. Są to straty potwierdzone zdjęciami, toteż całkowite straty wozów BMD-4M mogą być dwukrotnie lub nawet trzykrotnie większe.

Przemysław Juraszek, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie