Polskie samobieżne moździerze M120 RAK w Ukrainie. To pierwsze takie zdjęcie

W sieci pojawiło się pierwsze zdjęcie ukraińskich żołnierzy wykorzystujących polski samobieżny moździerz M120 RAK oparty na podwoziu transportera KTO Rosomak. Przedstawiamy jego możliwości.

Ukraiński żołnierz na tle dostarczonego z polski samobieżnego moździerza M120 RAK.
Ukraiński żołnierz na tle dostarczonego z polski samobieżnego moździerza M120 RAK.
Źródło zdjęć: © X (dawniej Twitter) | Ukrainian Front
Przemysław Juraszek

10.12.2023 | aktual.: 10.12.2023 19:41

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Polska, oprócz armatohaubic Krab, zdecydowała się przekazać Ukrainie 24 samobieżne moździerze M120 RAK. Decyzja o ich przekazaniu zapadła w kwietniu 2023 roku, jednak obiecane Raki mogły zostać dostarczone do Ukrainy parę miesięcy później. Jest to bardzo istotne wzmocnienie możliwości, ponieważ moździerze M120 RAK należą do jednych z najnowszych systemów tego typu na świecie.

M120 RAK — samobieżny moździerz światowej klasy z Polski

M120 RAK to samobieżny moździerz, który został zaprojektowany i wyprodukowany przez polską firmę Hutę Stalowa Wola (HSW). Jest to nowoczesna konstrukcja wykorzystująca kołowe podwozie Rosomaka, ale HSW opracowało także wariant z podwoziem gąsienicowym, oznaczony jako M120G Rak.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jednym z kluczowych aspektów wyróżniających polski moździerz spośród innych jest autonomia systemu wieżowego. Oznacza to, że wieża, w której umieszczony jest moździerz, stanowi niezależny element, który można zamontować na dowolnym podwoziu. Nie musi to być koniecznie pojazd, gdyż wieżę można zastosować jako element stałych umocnień lub jako uzbrojenie jednostek pływających. Ta koncepcja jest podobna do tej, jaką stosują Norwegowie w swoim moździerzu NEMO.

Wieża M120 Rak zawiera moździerz kal. 120 mm z lufą o długości 25 kalibrów, wraz z całym niezbędnym osprzętem i środkami komunikacji. Warto dodać, że moździerze M120 RAK są zintegrowane z systemem zarządzania walką TOPAZ, co oznacza możliwość otrzymywania danych o celach w czasie rzeczywistym od np. dronów FlyEye.

Jednostka ognia Raka, czyli ilość pocisków, które może wystrzelić, wynosi 46 sztuk. Co więcej, moździerz jest gotowy do prowadzenia ognia zaledwie 30 sekund po zatrzymaniu, co jest niezwykle ważne w dynamicznych warunkach pola bitwy. Zasięg strzału moździerza waha się w zakresie od 7 do 12 kilometrów, w zależności od rodzaju użytej amunicji.

Przemysław Juraszek, dziennikarz Wirtualnej Polski