Radosław Sikorski w Ukrainie. Pozował z otrzymanym w prezencie granatnikiem

Radosław Sikorski w Ukrainie. Pozował z otrzymanym w prezencie granatnikiem

Radosław Sikorski i wystrzelona tuba granatnika RPG-27 lub RShG-1.
Radosław Sikorski i wystrzelona tuba granatnika RPG-27 lub RShG-1.
Źródło zdjęć: © Twitter | Radosław Sikorski
Przemysław Juraszek
14.03.2023 12:44, aktualizacja: 14.03.2023 17:25

Radosław Sikorskie był ostatnio w Ukrainie i przy okazji dostarczenia pomocy dla walczących zapozował z lokalnym prezentem w postaci granatnika przeciwpancernego RPG-27 lub termobarycznego RShG-1. Wyjaśniamy, co one potrafią.

Radosław Sikorski podczas swojej wizyty w Ukrainie zapozował z wystrzeloną tubą po granatniku przeciwpancernym RPG-27 lub termobarycznym RShG-1 i w drwiącym tonie pouczył generała Jarosława Szymczyka, że wystrzelony granatnik jest lżejszy i pusty w środku w stosunku do załadowanego.

To, co trzymał w rękach Radosław Sikorski to granatnik przeciwpancerny RPG-27 lub bazujący na nim termobaryczny RShG-1. Pierwszy został wprowadzony do służby pod koniec lat 80. XX wieku, a drugi okolicy 2000 roku.

Jest to prosta niekierowana konstrukcja jednorazowa, czyli działająca wedle "zasady wystrzel i wyrzuć" kalibru 105 mm o zasięgu do 200 m. Masa wyrzutni to około 8 kg i wykorzystuje ona bardzo proste składane mechaniczne przyrządy celownicze. Rosyjski granatnik także nie jest bezpieczny do użycia z pomieszczeń w stosunku do licznych konstrukcji z Zachodu pokroju np. RGW90.

W rosyjskim RPG-27 czy RShG-1 ma żadnego rozwiązania niwelującego powstawanie fali uderzeniowej gorących gazów za granatnikiem. Odpalenie rosyjskiego granatnika z okna budynku skończy się śmiercią lub poważnymi ranami strzelca.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Granat z tandemową głowicą kumulacyjną lub termobaryczną jest umieszczony w tubie wykonanej z polimerów wzmocnionych włóknem szklanym i co ciekawe silnik rakietowy ulega wypaleniu, zanim granat opuści tubę wyrzutni. Rosyjskie źródła wskazują, że głowica kumulacyjna jest zdolna pokonać pancerz reaktywny oraz przepalić przynajmniej 600 mm stali pancernej.

Z kolei głowica termobaryczna jest bardzo skuteczna w szczególnie w zamkniętych przestrzeniach i jak podaje producent RShG-1 jest zdolny do wyeliminowania przeciwnika pomieszczeniach, których kubatura dochodzi nawet do 300 m3. Rosjanie bardzo często wykorzystują broń termobaryczną, która jednak ze względu na swoje straszliwe działania jest bardzo kontrowersyjna.

Przemysław Juraszek, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie