Polskie Pioruny w akcji. Ukraińcy pokazali nagranie

Polskie Pioruny w akcji. Ukraińcy pokazali nagranie

Ukraińcy pokazali nagranie z polskimi Piorunami
Ukraińcy pokazali nagranie z polskimi Piorunami
Źródło zdjęć: © YouTube | Ukrainian Military YouTube
Adam Gaafar
20.05.2022 18:16

Powietrznodesantowe oddziały szturmowe Sił Zbrojnych Ukrainy z powodzeniem wykorzystały broń produkcji polskiej do zneutralizowania rosyjskich dronów – donosi serwis Militarnyj. Chodzi o przenośne przeciwlotnicze zestawy rakietowe PPZR Piorun.

PPZR (Przenośny Przeciwlotniczy Zestaw Rakietowy) Piorun to broń produkowana przez należącą do Polskiej Grupy Zbrojeniowej firmę Mesko z siedzibą w Skarżysku-Kamiennej. W sieci pojawił się krótki materiał wideo, przedstawiający żołnierzy 95Samodzielnej Brygady Desantowo-Szturmowej , którzy niszczą za pomocą tych zestawów dwa rosyjskie drony. Przyjrzyjmy się bliżej możliwościom Piorunów.

Polska broń w Ukrainie

Pioruny stanowią głęboką modernizację pocisków PPZR Grom, które wprowadzono do służby w latach 90. XX w. (stąd drugim stosowanym oznaczeniem tej broni jest GROM-M). Zestaw, który znajduje się na uzbrojeniu Wojska Polskiego od 2019 r., posiada układ naprowadzania pasywnego na podczerwień.

Pioruny są w stanie zwalczać cele oddalone o 0,4 km do 6,5 km na pułapie od 10 m do 4 km. Ta cecha polskiej broni powoduje, że jest ona niezwykle groźna dla niżej lecących śmigłowców oraz bezzałogowych statków powietrznych. Piorun automatycznie naprowadza się na źródło promieniowania termicznego, co oznacza, że celuje w dany obiekt w oparciu o emitowane przez niego ciepło.

Co istotne, głowica tej broni jest na tyle czuła, że może skutecznie razić małe drony, które mają dużo niższą sygnaturę cieplną niż wiropłaty. W porównaniu z Gromem, Piorun jest wyposażony w celownik, który dwukrotnie zwiększa możliwość wykrycia wrogiego obiektu.

Zniszczenie rosyjskich dronów to kolejny sukces Piorunów w Ukrainie. Jak pisał Przemysław Juraszek, broń okazała się skuteczna i ma już też na koncie zestrzelenie m.in. samolotów szturmowych Su-25 oraz śmigłowców Ka-52 Aligator. Możliwości Piorunów zostały również docenione przez Amerykanów, którzy podpisali umowę na dostawę kilkuset zestawów.

Adam Gaafar, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie