Polskie Pioruny w akcji. Ukraińcy pokazali nagranie

Powietrznodesantowe oddziały szturmowe Sił Zbrojnych Ukrainy z powodzeniem wykorzystały broń produkcji polskiej do zneutralizowania rosyjskich dronów – donosi serwis Militarnyj. Chodzi o przenośne przeciwlotnicze zestawy rakietowe PPZR Piorun.

Ukraińcy pokazali nagranie z polskimi Piorunami
Ukraińcy pokazali nagranie z polskimi Piorunami
Źródło zdjęć: © YouTube | Ukrainian Military YouTube
Adam Gaafar

20.05.2022 18:16

PPZR (Przenośny Przeciwlotniczy Zestaw Rakietowy) Piorun to broń produkowana przez należącą do Polskiej Grupy Zbrojeniowej firmę Mesko z siedzibą w Skarżysku-Kamiennej. W sieci pojawił się krótki materiał wideo, przedstawiający żołnierzy 95Samodzielnej Brygady Desantowo-Szturmowej , którzy niszczą za pomocą tych zestawów dwa rosyjskie drony. Przyjrzyjmy się bliżej możliwościom Piorunów.

Polska broń w Ukrainie

Pioruny stanowią głęboką modernizację pocisków PPZR Grom, które wprowadzono do służby w latach 90. XX w. (stąd drugim stosowanym oznaczeniem tej broni jest GROM-M). Zestaw, który znajduje się na uzbrojeniu Wojska Polskiego od 2019 r., posiada układ naprowadzania pasywnego na podczerwień.

Pioruny są w stanie zwalczać cele oddalone o 0,4 km do 6,5 km na pułapie od 10 m do 4 km. Ta cecha polskiej broni powoduje, że jest ona niezwykle groźna dla niżej lecących śmigłowców oraz bezzałogowych statków powietrznych. Piorun automatycznie naprowadza się na źródło promieniowania termicznego, co oznacza, że celuje w dany obiekt w oparciu o emitowane przez niego ciepło.

Co istotne, głowica tej broni jest na tyle czuła, że może skutecznie razić małe drony, które mają dużo niższą sygnaturę cieplną niż wiropłaty. W porównaniu z Gromem, Piorun jest wyposażony w celownik, który dwukrotnie zwiększa możliwość wykrycia wrogiego obiektu.

Zniszczenie rosyjskich dronów to kolejny sukces Piorunów w Ukrainie. Jak pisał Przemysław Juraszek, broń okazała się skuteczna i ma już też na koncie zestrzelenie m.in. samolotów szturmowych Su-25 oraz śmigłowców Ka-52 Aligator. Możliwości Piorunów zostały również docenione przez Amerykanów, którzy podpisali umowę na dostawę kilkuset zestawów.

Adam Gaafar, dziennikarz Wirtualnej Polski

newsmilitariawojna w Ukrainie
Wybrane dla Ciebie