Polskie pioruny w akcji. Do sieci trafiły nagrania odpaleń

Dotychczas pojawiały się doniesienia o zestrzeleniu celów za pomocą polskich zestawów PPZR Piorun, ale brakowało nagrań odpaleń. Te się wreszcie pojawiły, a ponadto wyjaśniamy charakterystykę PPZR Piorun.

Odpalenie Polskiego Pioruna.
Odpalenie Polskiego Pioruna.
Źródło zdjęć: © Twitter | Ukraine Weapons Tracker
Przemysław Juraszek

19.05.2022 | aktual.: 21.05.2022 11:13

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zestawy PPZR Piorun produkowane przez Mesko okazały się skuteczne i mają już na koncie cele pokroju m.in. samolotów szturmowych Su-25 bądź śmigłowców Ka-52 Aligator. Teraz pojawiły się nagrania z odpaleń do różnych celów w tym dronów Orłan-10.

PPZR Piorun — historia i osiągi

PPZR (Przenośny Przeciwlotniczy Zestaw Rakietowy) Piorun jest modernizacją pocisków PPZR Grom wprowadzonych do służby w latach 90. będących ulepszoną pochodną radzieckiego pocisku 9K38 Igła. Pioruny zostały wprowadzone do wyposażenia Wojska Polskiego w 2019 roku.

Mogą zwalczać cele oddalone maksymalnie o 6,5 km na pułapie do 4 km, a za naprowadzanie odpowiada głowica z sensorem IR (podczerwieni) trzeciej generacji wspartym sensorem UV (ultrafioletu), co ułatwia ignorowanie flar. Nie jest to sensor typu IR czwartej generacji (IIR) mogący "widzieć" termiczny obraz celu znany z nowszych wersji pocisków Mistral, ale głowica Pioruna jest na tyle czuła, że może się z powodzeniem naprowadzać na małe drony, które mają sygnaturę cieplną wielokrotnie niższą od śmigłowców.

Za niszczenie celu odpowiada z kolei głowica odłamkowo-burząca z zapalnikiem zbliżeniowym, a strzelec może komfortowo namierzać cele w nocy dzięki celnikowi termowizyjnemu.

Przemysław Juraszek, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także