Misja Mars 2020 ruszyła. Oto relacja NASA ze startu [Wideo]

Misja Mars 2020 ruszyła. Oto relacja NASA ze startu [Wideo]
Źródło zdjęć: © NASA

30.07.2020 08:24, aktual.: 30.07.2020 14:12

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Dziś wystartowała historyczna misja Mars 2020, w ramach której NASA wysłała łazik Perseverance na Czerwoną Planetę. Do jego zadań będzie należeć m.in. poszukiwanie śladów życia na Marsie.

Łazik Perseverance został zaprojektowany m.in. do pozyskiwania próbek ziemi, gleby oraz osadów mogących zawierać ślady życia. Został wyposażony w kilkanaście nowoczesnych aparatów i kamer, które pozwolą na rejestrowanie wszystkiego w wysokiej rozdzielczości i najlepszej jak do tej pory jakości.

Perseverance wyposażono również w laser o dużej mocy, który pomoże w analizie chemicznej Czerwonej Planety. Na pokładzie znajduje się też helikopter - będzie to pierwsza próba lotu na innej planecie. Jeśli misja zakończy się pełnym sukcesem, to łazik powróci na Ziemię, by przekazać zebrane próbki naukowcom.

Start misji Mars 2020 zaplanowany został na czwartek, 30 lipca na godzinę 13:50 czasu polskiego, jednak relacja NASA i przygotowania do startu rozpoczęły się już o 13:00. Wszystko przebiegło zgodnie z planem, a zapis startu można obejrzeć poniżej.

To trzecia misja na Marsa, która ma miejsce w tym lipcu 2020. Wcześniej Chiny wysłały swój łazik Tianwen-1, który będzie badał podziemne zbiorniki wody oraz atmosferę Czerwonej Planety. Z kolei Zjednoczone Emiraty Arabskie po raz pierwszy w historii wzięły udział w misji międzyplanetarnej, wysyłając sondę na Marsa.

Łazik Perseverance ma wylądować w kraterze Jezero na Marsie 18 lutego 2021 roku. Wszystkie zebrane dane pomogą w planowaniu przyszłych załogowych misji na Marsa, które NASA i SpaceX planują już na lata 30. XXI wieku.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (183)