Sonda Al-Amal poleciała w kierunku Marsa. Arabska "Nadzieja" dotrze tam za 7 miesięcy

Sonda Al‑Amal poleciała w kierunku Marsa. Arabska "Nadzieja" dotrze tam za 7 miesięcy

Sonda Al-Amal poleciała w kierunku Marsa. Arabska "Nadzieja" dotrze tam za 7 miesięcy
20.07.2020 09:49, aktualizacja: 20.07.2020 11:18

Sonda Al-Amal (znana również pod angielską nazwą Hope, czyli Nadzieja) wystartowała w kierunku Marsa. Na Czerwoną Planetę ma dotrzeć za siedem miesięcy, aby w 2021 roku uczcić 50. rocznicę zjednoczenia pierwszych sześciu emiratów arabskich.

Należąca do Zjednoczonych Emiratów Arabskich sonda Al-Amal wystartowała w kierunku Marsa z centrum kosmicznego znajdującego się na japońskiej wyspie Tanegashima. Początek pierwszej międzynarodowej misji międzyplanetarnej w świecie arabskim był kilkukrotnie przekładany ze względu na niekorzystne warunki powodowe. Do historycznego startu udało się doprowadzić w poniedziałek o godzinie 6:58 czasu lokalnego (niedziela 23:58 czasu polskiego).

Sonda ma dotrzeć na Czerwoną Planetę za siedem miesięcy, aby uhonorować w ten sposób przypadającą na 2021 rok 50. rocznicę zjednoczenia pierwszych sześciu emiratów arabskich. Historyczna misja ma potrwać co najmniej dwa lata. Jej głównymi celami będą: globalne scharakteryzowanie atmosfery Marsa i dokładne pomiary ucieczki wodoru i tlenu z jej górnych warstw.

Statek kosmiczny został zbudowany przez dubajskie Centrum Kosmiczne im. Mohammeda bin Rashida, we współpracy z amerykańskimi uczelniami: Uniwersytetem Kolorado w Boulder oraz Uniwersytetem Kalifornijskim w Berkeley.

Poniżej wideo przedstawiający moment startu misji.

Sonda Al-Amal została wyposażona w trzy instrumenty naukowe: multispektralną kamerę EXI działającą w świetle widzialnym i ultrafioletowym, spektrometr dalekiego ultrafioletu EMUS, a także spektrometr skaningowy EMIRS działający w podczerwieni.

Zjednoczone Emiraty Arabskie po raz pierwszy plan misji ogłosiły w 2014 roku. Tamtejszy rząd ogłosił także ambitny cel osadnictwa na Czerwonej Planecie do 2117 roku. W planach jest także stworzenie "miasteczka naukowego" na pustyni na obrzeżach Dubaju, gdzie będzie można symulować warunki marsjańskie i pracować nad technologią, która umożliwi kolonizację planety.

Przypomnijmy, że w najbliższych dniach w kierunku Marsa wystartują również amerykański łazik Perseverance oraz chińska misja Tianwen-1.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (18)