Jaki telewizor 4K wybrać? Oto kilka wskazówek dla kupujących

Jaki telewizor 4K kupić, aby cieszyć się wysoką jakością obrazu, a jednocześnie nie przepłacić? Komfort podczas seansu filmowego to główny wymóg sympatyków dobrego kina. Poniżej podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas wyboru sprzętu.

Jaki telewizor 4K wybrać? Oto kilka wskazówek dla kupujących
Źródło zdjęć: © Flickr

01.06.2020 | aktual.: 01.06.2020 09:43

Błyskawicznie rozwijający się rynek RTV sprawia, że telewizory Full HD powoli odchodzą na półkę z technologiczną historią. Ludzie coraz częściej decydują się na zakup urządzeń Smart TV 4K. Wysoka jakość obrazu podkreśla bowiem komfort oglądania ulubionych filmów i seriali, a także pozwala sprawić, że możemy poczuć się w swoim pokoju jak w prywatnym multipleksie.

Technologia 4K uznawana jest za następce standardu HD. Terminem tym określa się rozdzielczości, które zawierają cztery tysiące poziomych linii pikseli. W telewizorach rozdzielczość 4K wynosi 3840×2160 pikseli (czyli dokładnie 4 razy więcej niż w przypadku Full HD 1080p.), natomiast w kinie 4096 x 2160. Zazwyczaj rozdzielczość 4K nazywana jest również rozdzielczością UHD - Ultra High Definition lub HDTV.

Ogromna liczba pikseli wykorzystywana do zbudowania obrazu, przekłada się na możliwość wyświetlenia większej ilości detali. Ponadto technologia 4K jest ściśle powiązana z High Dynamic Range (HDR), dzięki czemu zapewnia szerszą paletę barw i lepsze odzwierciedlenie kolorów, co sprawia, że oglądane przez nas filmy stają się znacznie bardziej realistyczne.

Telewizor 4K. Jaki wybrać?

Wśród największych zalet telewizorów 4K należy wymienić:

  • Większą rozdzielczość w stosunku do poprzedniego standardu - podwójna ilość linii zarówno w pionie, jak i w poziomie
  • Co najmniej 50-calowe ekrany
  • Większą prędkość odtwarzania obrazu (od 24 do 120 klatek na sekundę)
  • Większą gęstość pikseli

Jeżeli dysponujemy wystarczającym budżetem, to nie powinniśmy mieć najmniejszych wątpliwości, że telewizor 4K jest dla nas dobrym rozwiązaniem. Taki sprzęt posłuży nam przez wiele lat i znacznie wpłynie na komfort oglądania ulubionych programów, filmów i seriali.

Przy wyborze telewizora 4K koniecznie zwróćmy też uwagę na poszczególne parametry urządzenia. Niektóre modele dostępne są w bardzo niskich cenach, co może mieć odzwierciedlenie w zbyt niskiej jakości obrazu, którą z rzeczywistym 4K łączy niewiele. Poniżej podpowiadamy, na co zwrócić szczególną uwagę podczas zakupu:

Wyświetlacz

Ma kluczowe znaczenie dla jakości generowanego obrazu. Najtańsze modele dostępne na rynku są wyposażone wyłącznie w wyświetlacz LCD. Wśród troszkę droższych urządzeń najpopularniejsze są natomiast modele LED. W przypadku tych drugich, warto zwrócić uwagę, czy oferowany sprzęt posiada funkcję Full LED, czy też jedynie podświetlanie krawędziowe - Edge LED. Zdecydowanie najlepszym (co ma oczywiście ścisły związek z ceną) wyborem będą telewizory OLED i QLED.

Przekątna obrazu

Na ostateczną decyzję co do jej wyboru kluczowy wpływ powinna mieć odległość, w jakiej znajdujemy się na co dzień od ekranu. Jeżeli jest ona dosyć mała, warto abyśmy przyjrzeli się telewizorom z przekątną poniżej 34 cali. Większe telewizory (ok. 40 cali) zalecane są w przypadku, gdy odległość od ekranu wynosi min. 1,8 metra.

Urządzenia z rozdzielczością 4K o przekątnej obrazu od 50 cali są przeznaczone dla tych, którzy oglądają telewizję w odległości co najmniej 2,5 metrów.

Technologie

Nowoczesne telewizory coraz częściej wyposażone są w systemy Smart TV, które umożliwiają instalację aplikacji oraz HDR, pozwalającą na wyświetlanie obrazu o jakości zbliżonej do obrazu rzeczywistego. Znakomitą opcją są także technologie Ambilight i PurColor.

Nasz nowy telewizor powinien być wyposażony w WiFi, a także w łączność DLNA oraz Bluetooth, dzięki którym codzienne korzystanie z multimediów jest zdecydowanie wygodniejsze.

Telewizory 4K - nasze propozycje

Poniżej przedstawiamy listę telewizorów, które cieszą się obecnie dużą popularnością i dobrą opinią. Można je także kupić w atrakcyjnej cenie.

  • Philips PUS6754 - cena najtańszych modeli z tej serii od około 1 550 złotych
  • TCL EP660 - cena najtańszych modeli z tej serii od około 1 400 złotych
  • Samsung RU7102 - cena najtańszych modeli z tej serii od około 1 400 złotych
  • LG UM7450 - cena najtańszych modeli z tej serii od koło 1 400 złotych
  • Samsung RU7472 - cena najtańszych modeli z tej serii od około 1 800 złotych
  • Sony Bravia XG7005 - cena najtańszych modeli z tej serii od około 2 000 złotych
  • Philips PUS7334 - cena najtańszych modeli z tej serii od około 2 000 złotych
  • Sharp 50BL2EA - cena najtańszych modeli z tej serii od około 1 600 złotych
  • Samsung RU8002 - cena najtańszych modeli z tej serii od około 1 600 złotych
  • Sony XG8096 - cena najtańszych modeli z tej serii od około 2 400 złotych

Na uwagę zasługują również modele:

  • Sony LED XG85 KD-65XG8596 - około 5 tys. złotych
  • Philips LED 58PUS7304/12 - około 2,7 tys. złotych
  • LG LED 70UM7450PLA - około 3,5 tys. złotych
  • Sharp LED 40UI7552E - około 1,2 tys. złotych
  • Samsung LED UE55RU7102 - około 2 tys. złotych

Zobacz także:

wiadomościtelewizor4k
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)