Jak zrobić zrzut ekranu? Prezentujemy najlepsze rozwiązania

Jak zrobić zrzut ekranu? Prezentujemy najlepsze rozwiązania

Jak zrobić zrzut ekranu? Prezentujemy najlepsze rozwiązania
Źródło zdjęć: © Flickr
21.05.2020 15:11, aktualizacja: 22.05.2020 12:34

Zrzut ekranu to zapis aktualnego widoku na monitorze, najczęściej do pliku graficznego. Przeważnie stosowany jest do demonstrowania oprogramowań lub problemów użytkowników. Istnieje kilka sposobów na jego wykonanie. Poniżej prezentujemy najlepsze z nich.

Jak zrobić zrzut ekranu? Do jednych z najbardziej znanych sposobów z pewnością należy naciśnięcie klawisza Print Screen na klawiaturze. Samo rozwiązanie wydaje się szybkie i proste, jednak nie można zaliczyć go do najwygodniejszych. Z racji tego, iż obraz nie jest zapisywany, a jedynie zapamiętywany w schowku, potrzebujemy wkleić go do programu graficznego, np. do Painta. Oto kilka innych rozwiązań, które mogą okazać się bardziej przydatne.

Jak zrobić zrzut ekranu w systemie Windows?

Windows + PrintScreen (+ Alt)

Wciśnięcie kombinacji klawiszy Windows + PrintScreen pozwala na przechwycenie całej zawartości ekranu, podobnie jak w przypadku sposobu przedstawionego powyżej. Metoda umożliwia nam dodatkowo zapisanie zrzutu w formacie PNG w domyślnym folderze z obrazami: C:\Users\Nazwa użytkownika\Pictures\Screenshots.

Obraz
© Dobreprogramy.pl

Dodatkowe naciśnięcie klawisza "Alt" spowoduje zapisanie jedynie okna aktywnej aplikacji, a nie całego widoku ekranu. Kombinacja klawiszy PrintScreen + Alt kopiuje zrzut okna aplikacji do schowka.

Windows + Shift + S

Wciśnięcie tej kombinacji klawiszy spowoduje wywołanie panelu zrzutu ekranu. Ukaże nam się specjalna nakładka pozwalająca na wycięcie dowolnego fragmentu obrazu lub zapisanie go w całości. Obraz wędruje do schowka. Aby go zapisać, musimy wkleić go do dowolnego programu graficznego lub edytora tekstu.

Obraz
© Dobreprogramy.pl

Narzędzie Wycinanie

"Narzędzie Wycinanie" znajdziemy wśród "Akcesoriów systemu". Po jego uruchomieniu i naciśnięciu opcji "Nowy", ukaże nam się identyczna nakładka, jak w przypadku wybrania kombinacji klawiszy Windows + Shift + S. Uzyskany obraz automatycznie trafia do schowka. Możemy zapisać go bezpośrednio w "Narzędziu Wycinania" lub edytować w programach graficznych.

Obraz
© Materiały prasowe

Użytkownicy, którzy cenią sobie alternatywne rozwiązania mogą skorzystać także ze specjalnych aplikacji umożliwiających przechwytywanie obrazu. Wśród nich znajdą m.in:

  • Ashampoo Snap
  • Auto Screen Capture
  • Floomby
  • HyperSnap-DX
  • 7capture

Te i wiele innych oprogramowań służących do robienia zrzutów ekranu możecie przeglądać i pobierać z tej strony.

Jak zrobić zrzut ekranu na komputerze Mac?

Posłuży nam do tego kombinacja klawiszy Shift, Command i 3. Następnie zobaczymy miniaturkę w rogu ekranu. Możemy w nią kliknąć, aby przejść do edycji lub zaczekać, aż nasz zrzut ekranu zostanie zachowany na biurku.

Jeśli chcemy wykonać zrzut części ekranu, musimy skorzystać z kombinacji klawiszy Shift, Command i 4. Po jej wciśnięciu zaznaczamy wskaźnikiem (celownikiem) obszar ekranu, który zamierzamy przechwycić. Aby przenieść zaznaczenie należy nacisnąć i przytrzymać klawisz spacji podczas przeciągania. Aby wykonać zrzut musimy zwolnić przycisk myszy lub gładzika.

Zrzut ekranu domyślnie zachowywany jest na biurku pod nazwą "Zrzut ekranu [data] o [godzina]”.

Zobacz także:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)