Jak zrobić zrzut ekranu? Prezentujemy najlepsze rozwiązania

Jak zrobić zrzut ekranu? Prezentujemy najlepsze rozwiązania
Źródło zdjęć: © Flickr

21.05.2020 15:11, aktual.: 22.05.2020 12:34

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zrzut ekranu to zapis aktualnego widoku na monitorze, najczęściej do pliku graficznego. Przeważnie stosowany jest do demonstrowania oprogramowań lub problemów użytkowników. Istnieje kilka sposobów na jego wykonanie. Poniżej prezentujemy najlepsze z nich.

Jak zrobić zrzut ekranu? Do jednych z najbardziej znanych sposobów z pewnością należy naciśnięcie klawisza Print Screen na klawiaturze. Samo rozwiązanie wydaje się szybkie i proste, jednak nie można zaliczyć go do najwygodniejszych. Z racji tego, iż obraz nie jest zapisywany, a jedynie zapamiętywany w schowku, potrzebujemy wkleić go do programu graficznego, np. do Painta. Oto kilka innych rozwiązań, które mogą okazać się bardziej przydatne.

Jak zrobić zrzut ekranu w systemie Windows?

Windows + PrintScreen (+ Alt)

Wciśnięcie kombinacji klawiszy Windows + PrintScreen pozwala na przechwycenie całej zawartości ekranu, podobnie jak w przypadku sposobu przedstawionego powyżej. Metoda umożliwia nam dodatkowo zapisanie zrzutu w formacie PNG w domyślnym folderze z obrazami: C:\Users\Nazwa użytkownika\Pictures\Screenshots.

Obraz
© Dobreprogramy.pl

Dodatkowe naciśnięcie klawisza "Alt" spowoduje zapisanie jedynie okna aktywnej aplikacji, a nie całego widoku ekranu. Kombinacja klawiszy PrintScreen + Alt kopiuje zrzut okna aplikacji do schowka.

Windows + Shift + S

Wciśnięcie tej kombinacji klawiszy spowoduje wywołanie panelu zrzutu ekranu. Ukaże nam się specjalna nakładka pozwalająca na wycięcie dowolnego fragmentu obrazu lub zapisanie go w całości. Obraz wędruje do schowka. Aby go zapisać, musimy wkleić go do dowolnego programu graficznego lub edytora tekstu.

Obraz
© Dobreprogramy.pl

Narzędzie Wycinanie

"Narzędzie Wycinanie" znajdziemy wśród "Akcesoriów systemu". Po jego uruchomieniu i naciśnięciu opcji "Nowy", ukaże nam się identyczna nakładka, jak w przypadku wybrania kombinacji klawiszy Windows + Shift + S. Uzyskany obraz automatycznie trafia do schowka. Możemy zapisać go bezpośrednio w "Narzędziu Wycinania" lub edytować w programach graficznych.

Obraz
© Materiały prasowe

Użytkownicy, którzy cenią sobie alternatywne rozwiązania mogą skorzystać także ze specjalnych aplikacji umożliwiających przechwytywanie obrazu. Wśród nich znajdą m.in:

  • Ashampoo Snap
  • Auto Screen Capture
  • Floomby
  • HyperSnap-DX
  • 7capture

Te i wiele innych oprogramowań służących do robienia zrzutów ekranu możecie przeglądać i pobierać z tej strony.

Jak zrobić zrzut ekranu na komputerze Mac?

Posłuży nam do tego kombinacja klawiszy Shift, Command i 3. Następnie zobaczymy miniaturkę w rogu ekranu. Możemy w nią kliknąć, aby przejść do edycji lub zaczekać, aż nasz zrzut ekranu zostanie zachowany na biurku.

Jeśli chcemy wykonać zrzut części ekranu, musimy skorzystać z kombinacji klawiszy Shift, Command i 4. Po jej wciśnięciu zaznaczamy wskaźnikiem (celownikiem) obszar ekranu, który zamierzamy przechwycić. Aby przenieść zaznaczenie należy nacisnąć i przytrzymać klawisz spacji podczas przeciągania. Aby wykonać zrzut musimy zwolnić przycisk myszy lub gładzika.

Zrzut ekranu domyślnie zachowywany jest na biurku pod nazwą "Zrzut ekranu [data] o [godzina]”.

Zobacz także:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także