Jak zmniejszyć rozmiar zdjęcia? Proste i skuteczne sposoby

Jak zmniejszyć rozmiar zdjęcia? Proste i skuteczne sposoby

Jak zmniejszyć rozmiar zdjęcia? Proste i skuteczne sposoby
Źródło zdjęć: © Pexels
16.05.2020 12:41

Nauczenie się, jak zmniejszyć rozmiar zdjęcia przyda się, zwłaszcza gdy publikujemy pliki w sieci lub chcemy wysłać je mailem. Podpowiadamy, jak prostymi sposobami zmienić rozdzielczość i wagę zdjęcia bez dużej straty na jakości.

Zdjęcia publikujemy zarówno na blogach, stronach internetowych, jak i portalach społecznościowych. Przed wrzuceniem zdjęcia, warto wziąć pod uwagę, jak będzie się ono wyświetlać. Jeśli będzie to jedynie miniaturka, nie ma potrzeby wrzucania ciężkiego pliku wysokiej rozdzielczości. Jak zmniejszyć rozmiar zdjęcia oraz jego wagę, by najlepiej odpowiadało naszym potrzebom? Oto najprostsze sposoby.

Jak zmniejszyć rozmiar zdjęcia na Windowsie?

Najprostszym sposobem, by zmienić rozmiar zdjęcia na systemie Windows jest wykorzystanie w tym celu programu MS Paint. Jest on dostępny dla każdego użytkownika systemu. To bardzo prosty program, który umożliwia podstawową obróbkę grafiki a także jej tworzenie. Aby zmniejszyć rozmiar zdjęcia:

 • uruchom MP Paint - na systemie Windows 10 możesz go wyszukać, klikając lupę na pasku Start i wpisując nazwę programu;
 • otwórz wybrane zdjęcie wybierając opcje "Plik" --> "Otwórz";
 • na pasku zadań wybierz zakładkę "Narzędzia główne" i wybierz opcję "Zmień rozmiar";
 • zmianę możesz wprowadzić zmieniając wartość pikseli obrazu lub procentowo zmniejszyć rozmiar zdjęcia;
 • możesz również wybrać, czy chcesz zachować oryginalne proporcje zdjęcia zaznaczając lub odznaczając opcję "Zachowaj współczynnik proporcji".

Gdy będziesz gotowy z nowego rozmiaru zdjęcia, zapisz plik w wybranym formacie. Gotowe!

Jak zmniejszyć rozmiar zdjęcia na Mac OS

Użytkownicy sprzętów Apple również mają dostęp do bezpłatnego programu, który w łatwy sposób pozwoli na zmianę rozmiaru zdjęcia.

 • Otwórz wybrane zdjęcie w programie Preview;
 • zmiany ustawień rozmiaru zdjęcia znajdziesz w sekcji "Narzędzia" na pasku menu;
 • wybierz "Dostosuj rozmiar", a otworzy się okno "Wybierz rozmiar" umożliwiające zmianę szerokości/wysokości, rozdzielczości i innych parametrów zdjęcia podobnie jak w MS Paint możemy zmienić rozmiar zdjęcia procentowo lub podając nowy rozmiar w pikselach;
 • po dopasowaniu nowych parametrów - zapisz plik.

Jak zmniejszyć wagę zdjęcia?

Zmiana rozmiaru zdjęcia często idzie w parze również ze zmianą jego wagi, dzięki czemu łatwiej jest przesłać plik np. mailowo. Jednak czasami zależy nam na tym, by zdjęcie było "lżejsze", ale nie traciło oryginalnej rozdzielczości.

W tym celu warto przekonwertować plik stosując jeden z bezpłatnych programów do obróbki grafiki, które oferują dodatkowe opcje. W zależności od wybranego programu, wagowa zmiana rozmiaru zdjęcia będzie przebiegać nieco inaczej, ale wybraliśmy dla was trzy programy, których użycie jest najbardziej intuicyjne.

 • IrfanView - to szybka i ciesząca się bardzo dużą popularnością przeglądarka plików graficznych o bardzo rozbudowanych możliwościach
 • Light Image Resizer - to darmowy program przeznaczony do masowej zmiany wielkości wybranych plików graficznych na komputerze
 • Fotosizer - to darmowe narzędzie do masowej zmiany rozdzielczości plików graficznych

Aby zapoznać się z pełnią możliwości każdego z tych programów oraz znaleźć odpowiedź na pytanie, jak zmniejszyć rozmiar zdjęcia bez straty jakości, wystarczy kliknąć w nazwę programu. W serwisie dobreprogramy.pl możecie również legalnie pobrać każdy z tych programów (lub inny wybrany do obróbki grafiki) i przetestować go.

Mamy nadzieję, że nasz prosty poradnik pomógł wam znaleźć odpowiedź na pytanie, jak zmniejszyć rozmiar zdjęcia. Więcej porad dotyczących edycji grafiki znajdziecie w innych naszych poradnikach:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)