Jak poprawić działanie Wi‑Fi? 5 prostych sposobów

Słaby zasięg Wi-Fi, szczególnie w dużych mieszkaniach to zmora wielu osób. Wolny internet lub po prostu jego brak potrafi być niezwykle uciążliwy. Podpowiadamy, jak poprawić działanie Wi-Fi. Jest jednak kilka łatwych sposobów na naprawienie tego problemu.

Jak poprawić działanie Wi-Fi? 5 prostych sposobów
Źródło zdjęć: © Anne Hornyak / CC

24.06.2020 | aktual.: 24.06.2020 14:37

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jak poprawić działanie Wi-Fi

Aby poprawić działanie Wi-Fi nie musisz od razu zmieniać operatora lub wydawać pieniędzy na nowy router. Zazwyczaj problem z siecią można szybko rozwiązać, ale zanim do tego przejdziemy, polecamy sprawdzić jakość połączenia. Być może problem z Wi-Fi leży po stronie operatora i dostawcy internetu. Z najczęstszymi problemami, które spowalniają działanie sieci, możecie zapoznać się w naszym poprzednim poradniku. Tam też znajdziecie informacje, jak je rozwiązać.

Jeśli zależy wam na tym, by zwiększyć zasięg Wi-Fi, a problem z prędkością łącza nie leży po stronie operatora - spieszymy z garścią prostych porad, które mogą pozytywnie wpłynąć na jakość połączenia i szybkość korzystania z internetu.

Umieszczenie routera w odpowiednim miejscu

To najprostsze i najtańsze rozwiązanie. W przypadku dużych lokali, warto umieścić router w jego centralnym punkcie. Powinno to znacznie wpłynąć na zasięg, zapewniając szybki dostęp do internetu z każdego zakątka mieszkania. Oprócz tego, warto pamiętać, że router postawiony nieco wyżej, jak choćby na stoliku lub szafce, będzie działał efektywniej niż ten ustawiony na podłodze. Pamiętajmy też, że WiFi 2,4 GHz ma mniejszą maksymalną przepustowość, ale lepiej przenika ściany czy inne przeszkody niż WiFi 5 GHz.

Wymiana anteny

Często problemem jest sam router, który przesyła zbyt słaby sygnał. Rozwiązaniem, które nie będzie zbyt kosztowne, a powinno znacząco wpłynąć na zasięg sygnału, jest wymiana anteny routera. Dotyczy to oczywiście tych urządzeń, które posiadają zewnętrzne anteny możliwe do wykręcenia. Część routerów ma stałe, lub wręcz wewnętrzne anteny. Wzmocniony w ten sposób zasięg powinien zmniejszyć lub wręcz zlikwidować tzw. martwe strefy.

Wybierz odpowiedni kanał

Ważną sprawą jest dobór częstotliwości, na której pracuje antena –. może to być bardziej popularne 2,4 GHz z 13 kanałami lub 5 GHz z 19 kanałami. Dobranie odpowiedniej częstotliwości i kanału zapewni uniknięcie zakłóceń spowodowanych przez inne urządzenia na danych częstotliwościach, zwiększając tym samym wydajność naszego routera. Problem ten dotyczy w szczególności mieszkańców bloków, gdzie jednocześnie pracuje duża liczba tego typu urządzeń. Warto też zwiększyć szerokość kanałów na maksymalną np. z 20 Hz do 40 Hz.

Repeater, wzmacniacz WiFi

Jeśli budynek jest wyjątkowo duży lub po prostu nie chcemy kupić nowego routera, interesującą opcją jest zakup repeatera. Zapewni on wzmocnienie sygnału w najbardziej newralgicznych punktach. Urządzenia tego typu są proste w obsłudze, jak choćby E1+, którego instalacja i podstawowa konfiguracja nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Można także połączyć dwa wymienione rozwiązania –. kupić nowy router, a ze starego, o ile urządzenie na to pozwala, zrobić repeater (most WiFi), czy bez przewodowy punkt dostępowy komunikujący się z nowym sprzętem przewodowo.

Nowy router

Czasami żadne z wymienionych działań nie rozwiązują problemów z zasięgiem. W takim przypadku nie pozostaje nic innego jak zakup nowego, wydajniejszego routera. To, na co warto zwrócić uwagę, jest ilość i jakość dołączonych anten. Ich moc będzie decydowała o zasięgu sygnału w mieszkaniu, ilość zaś wpłynie na przepustowość naszego łącza.

Sieć WiFi typu Mesh

Stosunkowo nowym rozwiązaniem jest sieć typu mesh. Od kilku lat znajduje coraz większą popularność. Zamiast ręcznie konfigurować kilka routerów czy router i dodatkowe wzmacniacze WiFi, można od razu zaopatrzyć się w zestaw urządzeń WiFi Mesh (zwykle para lub trzy elementy, bywają też pojedyncze elementy do dalszej rozbudowy).

Ich instalacja jest bardzo prosta, często wystarczy aplikacja na smartfon. Wszystkie urządzenia mesh łączą się między sobą bezprzewodowo (czasem mogą też kablowo) i rozgłaszają sieć o tej samej nazwie i haśle. Rozstawiamy je po całym domu pamiętając, aby widziały siebie nawzajem.

Dla użytkowania naszych smartfonów czy komputerów wygląda jak jedna duża sieć WiFi, więc nie ma konieczności ręcznego przełączania się, kiedy chodzimy po domu. Niektórzy producenci oferują routery, punkty dostępowe i reapetry, które można dowolnie łączyć ze sobą w ramach tej samej marki. Wtedy nie musimy poprzestawać na jednym zestawie i dokupowaniu tego samego modelu na kolejne elementy sieci WiFi.

Źródło: Netis

Źródło artykułu:WP Tech
internetwi-fiporadnik
Komentarze (30)