Jak sprawdzić szybkość internetu? Oto kilka prostych sposobów

Jak sprawdzić szybkość internetu? Oto kilka prostych sposobów
Źródło zdjęć: © Flickr

22.05.2020 09:39, aktual.: 22.05.2020 12:32

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Szybkość internetu jest kluczowa podczas pracy zdalnej, pobierania plików czy oglądania filmów w sieci. Prędkość łącza wpływa na komfort użytkownika, który często nie wie, co odpowiada za jej spadek. Jak sprawdzić szybkość internetu? Oto kilka prostych metod.

Szybkość internetu ma ogromne znaczenie dla wszystkich użytkowników, których praca jest ściśle związana z dostępem do sieci. Istnieją branże, w których prędkość łącza jest kluczowym elementem w ich prawidłowym funkcjonowaniu, dlatego też nie mogą sobie pozwolić na jej nagły spadek. Możliwość szybkiego poruszania się po sieci cenią sobie również użytkownicy, którzy wykorzystują internet do celów prywatnych. Zakupy online, bankowość internetowa, pobieranie plików czy oglądanie filmów w sieci - to tylko niektóre z czynności, jakie dla internautów muszą odbywać się bez najmniejszych zakłóceń.

Czasy, w których czekaliśmy przez kilka godzin na zbuforowanie całego filmu na YouTube dawno minęły. Obecnie coraz częściej trafiamy na materiały, które można wyświetlać w rozdzielczości 4K, nawet w 60 klatkach na sekundę, a rozdzielczości 720 p czy 1080 p są normą. Czasem może się jednak zdarzyć, że ładowanie stron trwa nienaturalnie długo. Za spadek prędkości łącza odpowiedzialnych może być wiele czynników. Zanim do nich przejdziemy, przedstawimy instrukcję, jak sprawdzić, czy nasz internet działa poprawnie.

Aby wynik testu szybkości internetu był jak najbardziej miarodajny, przed jego wykonaniem należy sprawdzić czy:

 • nie pobieramy z sieci żadnych plików
 • wszelkie aplikacje i działania w tle są zamknięte
 • wszystkie urządzenia korzystające z WiFi są wyłączone

Przed wykonaniem testu warto też zresetować router. Jeśli jesteśmy pewni, że wyłączyliśmy wszystkie programy i zamknęliśmy karty w przeglądarkach internetowych, możemy przejść do sprawdzenia szybkości naszego internetu.

Jak sprawdzić szybkość internetu? Instrukcja krok po kroku

Zdecydowanie najlepszą, najwygodniejszą i przede wszystkim najprostszą metodą sprawdzenia prędkości łącza jest skorzystanie ze specjalnie przygotowanych do tego witryn www. Istnieje wiele stron, za pomocą których w bardzo szybkim tempie przeprowadzimy specjalny test, dający obszerne wyniki dotyczące szybkości naszego internetu. Nalezą do nich między innymi:

Obraz
© Speedtest.pl

Po wykonaniu testu powinny się nam ukazać trzy parametry dotyczące naszego łącza. Są to: ping, pobieranie i wysyłanie.

Ping - jest to średni czas otrzymania odpowiedzi od serwera po wysłaniu zapytania przez przeglądarkę. Im niższy jest ping, tym krótsze opóźnienie, a więc lepiej dla użytkownika.
Pobieranie (Download) - Wskazuje na maksymalną prędkość pobierania danych z sieci oraz szybkość ładowania stron internetowych. Wynik pokazany jest w megabitach na sekundę (Mb/s, Mbps).
Wysyłanie (Upload) - Określa maksymalną prędkość wysyłania danych

Spadek prędkości łącza. Oto, czym może być spowodowany

Przyczyny wolnego internetu:

 • Problemy z zasięgiem (w przypadku internetu mobilnego)
 • Zakłócenia wywołane przez pogodę
 • Wina po stronie dostawcy (warto wejść na stronę i sprawdzić, czy nie ma informacji o problemach technicznych)
 • Duża ilość otwartych zakładek w przeglądarce
 • Zbyt wiele urządzeń podłączonych do jednej sieci WiFi
 • Źle skonfigurowany router
 • Nieaktualne sterowniki karty sieciowej
 • Przepełniony dysk

Zobacz także:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)