Amunicja kasetowa. Rosjanie używają jej do atakowania miast
28.02.2022 18:59, aktual.: 28.02.2022 19:22
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Ukraińska armia poinformowała, że rosyjskie wojska w rejonie Czernihowa użyły amunicji kasetowej. Według doniesień miała być ona także wykorzystana przez Rosjan w Charkowie. Stosowanie amunicji kasetowej jest zabronione konwencją, którą podpisało ponad sto państw.
Ten typ uzbrojenia opiera się na wykorzystaniu pocisków rakietowych bądź bomb lotniczych zawierających w sobie setki, a nawet tysiące małych ładunków, tzw. bombletów, które są w stanie pokryć powierzchnię nawet kilku km kw.
Jest to bardzo skuteczna broń, mogąca szybko zniszczyć piechotę bądź pojazdy opancerzone na bardzo dużym obszarze w krótkim czasie.
Nie zawsze jednak zapalnik uderzeniowy działa bez problemów. Do detonacji może nie dojść, jeżeli bomblet upadnie np. na miękki błotnisty teren. Powstaje wówczas problem niewybuchów, które po zakończonych działaniach wojennych są niebezpieczne dla cywilów, a w szczególności dzieci, często uważających te obiekty za zabawki.
Inną kwestią, która powoduje, że amunicja kasetowa budzi szczególne kontrowersje, jest brak możliwości rozróżnienia walczących od cywilów. W przypadku jej wykorzystania wszystko na danym obszarze jest po prostu unicestwione.
Z tego względu wiele państw podpisało w 2008 r. i później ratyfikowało konwencję o amunicji kasetowej zakazującą jej użycia. Jednak niektóre, jak USA, Chiny, Ukraina czy Rosja, jej nie podpisały ani nie ratyfikowały.
Amunicja kasetowa używana na Ukrainie
Z docierających do nas nagrań oraz informacji z Ukrainy wynika, że Rosja użyła amunicji kasetowej do ataku na miasta. Widać to na poniższym nagraniu z kamerki samochodowej kierowcy z Charkowa, któremu udało się cudem uniknąć śmierci (data nagrania się zgadza, jednak kierowca najprawdopodobniej nie ustawił właściwego roku).
Na szybie auta nie widać odłamków, więc mogła to być salwa bombletów z ładunkiem kumulacyjnym (przeciwpancernym). W takim przypadku potrzebne jest bezpośrednie trafienie.
Rosjanie używają do ataku na miasta systemów BM-30 Smiercz, ich modernizacji 9A52-4 Tornado, wykorzystujących pociski rakietowe kal. 300 mm o zasięgu ~70 km, bądź BM-27 Uragan z rakietami kal. 220 mm o zasięgu ~30 km. Mogą one być wyposażone w klasyczną głowicę odłamkowo-burzącą bądź w głowice kasetowe z różnym rodzajem bombletów.
Na poniższych zdjęciach widać pocisk, który nie zdołał wystrzelić bombletów, a niżej pociski wystrzelone z systemu BM-27 Uragan, które z powodzeniem wypuściły subamunicję.
Tutaj można z kolei zobaczyć ostrzał dzielnicy mieszkalnej Charkowa amunicją kasetową.