H77BW Archer vs trzy armatohaubice D-20. Do ich zniszczenia wystarczy 25 sekund

H77BW Archer vs trzy armatohaubice D‑20. Do ich zniszczenia wystarczy 25 sekund

Jedno z trzech stanowisk armatohaubicy D-20 ostrzelane przez haubicę H77BW Archer.
Jedno z trzech stanowisk armatohaubicy D-20 ostrzelane przez haubicę H77BW Archer.
Źródło zdjęć: © X (dawniej Twitter) | PS01
Przemysław Juraszek
10.03.2024 13:02, aktualizacja: 10.03.2024 14:16

Rosyjscy artylerzyści w regionie Kupiańska boleśnie odczuli spotkanie w ze szwedzkim systemem H77BW Archer, który wyeliminował trzy stanowiska armatohaubic D-20. Archer jest zdolny dokonać takiej sztuki w zaledwie 25 sekund. Przedstawiamy jego osiągi.

Ukraińcy zdołali ogniem kontrbateryjnym wyeliminować trzy stanowiska rosyjskich armatohaubic D-20 kal. 152 mm za pomocą systemu H77BW Archer. Ten jest zdolny oddać trzy strzały w 25 sekund i opuścić stanowisko strzeleckie na długo, zanim wystrzelone pociski spadną na przeciwnika.

Sprawia to, że nawet jeśli radary artyleryjskie go wykryły i Rosjanie zdecydowali się ostrzelać ten teren, to Archer był już w odległym miejscu. Pozwala to Ukraińcom na sprawne eliminowanie liczniejszej i mającej dostęp do większego zapasu amunicji rosyjskiej artylerii o zasięgu do około 18 km w przypadku kalibru 152 mm.

H77BW Archer — najszybsza haubica świata

Ukraińcy bardzo chwalą szwedzką konstrukcję, uważając ją za najlepszą na świecie i nazywając ją "haubicą snajperską" ze względu na oferowaną przez nią precyzję trafienia. Zaprojektowana przez Szwedów haubica jest bardzo zautomatyzowana, dzięki czemu zaledwie trzech-czterech żołnierzy może ją obsługiwać z wnętrza opancerzonej kabiny.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Haubica dysponuje automatem ładowania pozwalającym wystrzelić maksymalnie do ośmiu pocisków na minutę oraz - co nie jest często spotykane - obsługuje też ładunki prochowe, które zwykle są ładowane ręcznie. Zapas pocisków wraz z ładunkami prochowymi obejmuje 20 sztuk, więc cały zapas amunicji może zostać wystrzelony w ciągu 2,5 minuty.

Z kolei możliwości zwalczania celów są bardzo bogate dzięki zastosowaniu armaty kal. 155 mm o długości 52 kalibrów. Pozwala ona przy zastosowaniu np. kierowanych pocisków M982 Excalibur na zwalczanie celów na dystansie nawet 60 km z precyzją do czterech metrów. Z kolei przy wykorzystaniu najtańszych pocisków ze ścięciem tylnym pokroju DM121 zasięg wynosi co najmniej 31 km.

Są to wartości nieosiągalne dla większości rosyjskiej artylerii lufowej, a możliwość ostrzału w trybie MRSI, w którym wszystkie wystrzelone pociski uderzają w cel jednocześnie, jeszcze zwiększa skuteczność ostrzału.

To wszystko osiągnięto w platformie, która potrzebuje na przejście z ruchu do pozycji strzeleckiej i odwrotnie zaledwie kilkadziesiąt sekund. Niestety H77BW Archer nie cieszył się sukcesem eksportowym (brak rynku na tak zaawansowane i drogie uzbrojenie) i dopiero wojna w Ukrainie zdaje się tę sytuację zmieniać, czego przykładem niech będzie brytyjski kontrakt na Archery.

Przemysław Juraszek, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie