H77BW Archer vs trzy armatohaubice D‑20. Do ich zniszczenia wystarczy 25 sekund
Rosyjscy artylerzyści w regionie Kupiańska boleśnie odczuli spotkanie w ze szwedzkim systemem H77BW Archer, który wyeliminował trzy stanowiska armatohaubic D-20. Archer jest zdolny dokonać takiej sztuki w zaledwie 25 sekund. Przedstawiamy jego osiągi.
Ukraińcy zdołali ogniem kontrbateryjnym wyeliminować trzy stanowiska rosyjskich armatohaubic D-20 kal. 152 mm za pomocą systemu H77BW Archer. Ten jest zdolny oddać trzy strzały w 25 sekund i opuścić stanowisko strzeleckie na długo, zanim wystrzelone pociski spadną na przeciwnika.
Sprawia to, że nawet jeśli radary artyleryjskie go wykryły i Rosjanie zdecydowali się ostrzelać ten teren, to Archer był już w odległym miejscu. Pozwala to Ukraińcom na sprawne eliminowanie liczniejszej i mającej dostęp do większego zapasu amunicji rosyjskiej artylerii o zasięgu do około 18 km w przypadku kalibru 152 mm.
H77BW Archer — najszybsza haubica świata
Ukraińcy bardzo chwalą szwedzką konstrukcję, uważając ją za najlepszą na świecie i nazywając ją "haubicą snajperską" ze względu na oferowaną przez nią precyzję trafienia. Zaprojektowana przez Szwedów haubica jest bardzo zautomatyzowana, dzięki czemu zaledwie trzech-czterech żołnierzy może ją obsługiwać z wnętrza opancerzonej kabiny.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Haubica dysponuje automatem ładowania pozwalającym wystrzelić maksymalnie do ośmiu pocisków na minutę oraz - co nie jest często spotykane - obsługuje też ładunki prochowe, które zwykle są ładowane ręcznie. Zapas pocisków wraz z ładunkami prochowymi obejmuje 20 sztuk, więc cały zapas amunicji może zostać wystrzelony w ciągu 2,5 minuty.
Z kolei możliwości zwalczania celów są bardzo bogate dzięki zastosowaniu armaty kal. 155 mm o długości 52 kalibrów. Pozwala ona przy zastosowaniu np. kierowanych pocisków M982 Excalibur na zwalczanie celów na dystansie nawet 60 km z precyzją do czterech metrów. Z kolei przy wykorzystaniu najtańszych pocisków ze ścięciem tylnym pokroju DM121 zasięg wynosi co najmniej 31 km.
Są to wartości nieosiągalne dla większości rosyjskiej artylerii lufowej, a możliwość ostrzału w trybie MRSI, w którym wszystkie wystrzelone pociski uderzają w cel jednocześnie, jeszcze zwiększa skuteczność ostrzału.
To wszystko osiągnięto w platformie, która potrzebuje na przejście z ruchu do pozycji strzeleckiej i odwrotnie zaledwie kilkadziesiąt sekund. Niestety H77BW Archer nie cieszył się sukcesem eksportowym (brak rynku na tak zaawansowane i drogie uzbrojenie) i dopiero wojna w Ukrainie zdaje się tę sytuację zmieniać, czego przykładem niech będzie brytyjski kontrakt na Archery.
Przemysław Juraszek, dziennikarz Wirtualnej Polski