Żart stał się rzeczywistością. Czołgi Leopard 2A4 z nietypowym dodatkiem
Ukraińcy otrzymali pierwsze czołgi Leopard 2 i jak widać, nie trwało długo, zanim na te czołgi trafiły kostki radzieckiego pancerza reaktywnego Kontakt-1. Wyjaśniamy, czym są te kostki oraz co dają.
Jeszcze rok temu montaż kostek pancerza reaktywnego na czołgach Leopard 2 byłby traktowany wyłącznie jako fikcja, parę miesięcy temu zaczęto z tego robić żarty, a teraz stało się to rzeczywistością.
Na powyższym zdjęciu widać czołg Leopard 2A4 z zamontowanymi na kadłubie kostkami pancerza reaktywnego Kontakt-1. Najprawdopodobniej te trafią też na przód wieży, biorąc pod uwagę zamontowany uchwyt po prawej stronie.
Na Wschodzie tradycja okładania kostkami pancerza reaktywnego sprzętu pancernego ma już parę dekad, ale Ukraińcy nie próbują obkładać pojazdów lekko opancerzonych tak jak Rosjanie. Ci potrafili już nawet obkładać kostkami pancerza reaktywnego transportery opancerzone z rodziny BTR-80, bojowe wozy piechoty z serii BMP oraz nawet zwykłe Uazy Buchanki zamieniając je w jeżdżące bomby.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
F-22 Raptor supernowoczesne myśliwce USA w Polsce
Kostki pancerza reaktywnego na czołgach Leopard 2A4 - mogą być pomocne, ale nie są bez wad
Kostki pancerza reaktywnego są nakładane na pancerz zasadniczy czołgu i składają się ze stalowej kasetki wewnątrz, której znajduje się materiał wybuchowy. Ich celem jest przedwczesne zdetonowanie głowicy kumulacyjnej pocisku lub zakłócenie toru lotu penetratora APFSDS (podkalibrowa, stabilizowana brzechwowo, z odrzucanym sabotem).
Kostka ERA jest "uruchamiana" podczas uderzenia w nią pocisku co wywołuje eksplozję materiału wybuchowego, którego fala uderzeniowa oraz grad odłamków powstałych z obudowy kasetki rozpraszają strumień kumulacyjny i uszkadzają lub zmieniają trajektorię lotu kinetycznego penetratora.
Kostki Kontrakt-1 to rozwiązanie z lat 80. XX wieku, na które producenci uzbrojenia znaleźli już rozwiązania w postaci poprawionych penetratorów lub tandemowych głowic kumulacyjnych. Rosjanie jednak wykorzystują coraz starsze uzbrojenie więc np. wzmocnienie kadłuba czołgu Leopard 2, który jest słabszy niż wieża, ma sens. Warto też pamiętać, że pancerz Leopardów 2A4 prezentuje poziom ochrony balistycznej z lat 80. XX wieku i odstaje od nowszych wariantów A5/6.
Minusem jednak będzie znaczne zwiększenie masy czołgu, co pogorszy jego możliwości terenowe oraz spowoduje większe obciążenie zawieszenia, zwiększając jego podatność na usterki. Przykładowo jedna kostka pancerza reaktywnego Kontakt-1 waży 5,7 kg, więc pokrycie frontu czołgu z łatwością spowoduje wzrost masy o kilkaset kg.
Przemysław Juraszek, dziennikarz Wirtualnej Polski