Deklaracja europejskiego mocarstwa. Cała roczna produkcja haubic dla Ukrainy
Prezydent Francji zapowiedział przekazanie całej tegorocznej produkcji haubic CAESAR Ukrainie, co stanowi bardzo istotne wzmocnienie możliwości walki z Rosją.
Emmanuel Macron zapowiedział podczas przemowy w programie telewizyjnym TF1 wzmocnienie Ukrainy artyleryjskim potencjałem produkcyjnym Francji. Oznacza to przestawienie całej tegorocznej produkcji CAESAR-ów na potrzeby Ukrainy.
Wiadomo, że koncern Nexter w 2024 r. miał osiągnąć pułap produkcji do 12 haubic CAESAR miesięcznie, co w przeliczeniu na rok oznacza maksymalnie 144 egzemplarze, jeśli na wszystkie znajdzie się finansowanie. Część jest finansowana przez Francję, a część przez międzynarodową koalicję lub samą Ukrainę.
CAESAR — prosta haubica z Francji o dużym potencjale
Haubice CAESAR, których pełna nazwa to CAmion Equipe d'un Systeme d'ARtilleri, co oznacza w wolnym tłumaczeniu "system artyleryjski osadzony na ciężarówce", zostały opracowane w latach 90. XX wieku jako ekonomiczna alternatywa dla haubic F3.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Tydzień z Huawei Watch Fit 4 oraz Watch Fit 4 Pro
Dzięki temu powstał nowoczesny system artyleryjski NATO kalibru 155 mm, zamontowany na sześciokołowej ciężarówce wojskowej Renault Sherpa 10 lub Unimog, co zapewnia niskie koszty eksploatacji. Koncepcja ta zdobyła uznanie na arenie międzynarodowej, co zaowocowało licznymi zamówieniami. CAESAR doskonale sprawdzał się w konfliktach regionalnych o niskiej intensywności. Jego masa wynosząca 18 ton umożliwiała łatwy transport lotniczy.
Ogromny zasięg, ale zarazem delikatność
CAESAR jest zdolny do zwalczania celów na odległość 50-60 km przy użyciu pocisków z dopalaczem rakietowym lub 30 km przy zastosowaniu najtańszych pocisków. Ponadto jest zdolny wystrzeliwać eksperymentalne pociski Vulcano GLR zasięgu do 80 km, a pociski samocelujące Bonus czynią z CAESAR-a skutecznego łowcę czołgów.
System ten charakteryzuje się szybkostrzelnością do sześciu strzałów na minutę i możliwością strzelania w trybie MRSI. CAESAR może zająć lub opuścić stanowisko ogniowe w mniej niż minutę, co czyni go wysoko cenionym w Ukrainie.
Mimo licznych zalet CAESAR ma też swoje wady. Kabina jest nieopancerzona w wersji 6x6 (istnieje możliwość dodania pakietu pancerza), a wzmocniona jest w cięższej wersji 8x8. Ukraina pokazała, że trakcja kołowa jest mniej efektywna w trudnym terenie w porównaniu do trakcji gąsienicowej. Dodatkowo izolacja okablowania w niektórych egzemplarzach wykonana jest z włókniny kukurydzianej, co przyciąga myszy.