Czołgi M1A1 SA Abrams w Ukrainie. Są wyposażone w element z zestawu TUSK
Dostarczone Ukrainie czołgi M1A1 SA Abrams zostały wyposażone w stosunkowo rzadko widywany pakiet dodatkowego pancerza ARAT-1 będący częścią pakietu TUSK. Wyjaśniamy, dlaczego i przedstawiamy jego działanie.
W Ukrainie pojawiło się nagranie jednego z dostarczonych czołgów M1A1 SA Abrams z zamontowanym pakietem pancerza reaktywnego ARAT-1 (ABRAMS REACTIVE ARMOR TILE). Te są częścią szerszego zestawu TUSK (Tank Urban Survival Kit) zaprojektowanego na podstawie wniosków z II wojny w Zatoce Perskiej i późniejszej misji stabilizacyjnej Iraku.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Pancerz reaktywny dla czołgów z rodziny M1 Abrams
Zestaw TUSK miał zwiększyć poziom ochrony przed zasadzkami grup rebelianckich z ręczną bronią przeciwpancerną w terenie zurbanizowanym. Jednym z kluczowych elementów były kostki pancerza reaktywnego bazujące na kostkach BRAT przeznaczonych dla bojowych wozów piechoty M2A2 Bradley.
Jest to jednowarstwowy pancerz reaktywny, gdzie pomiędzy dwiema stalowymi płytkami znajduje się materiał wybuchowy. Zapewnia on ochronę przed klasycznymi granatami przeciwpancernymi PG-7VL mającymi około 500 mm penetracji oraz zwiększa ochronę przed przeciwpancerną amunicją armat automatycznych w postaci np. 2A42 stosowanych w BMP-2.
Działanie pancerza reaktywnego polega na tym, że w chwili trafienia w kostkę np. granatu z RPG-7 ta ma wywołać jego przedwczesną detonację z dala od pancerza właściwego, a następnie rozproszyć strumień kumulacyjny. To zadanie przyjmują na siebie powstała w wyniku detonacji ładunku wybuchowego wewnątrz kasetki fala uderzeniowa i odłamki z jej obudowy powstałe w wyniku eksplozji.
Ukraińcy kostkami ARAT-1 obłożyli boki kadłuba, ale istnieje też możliwość stosowania modułów ARAT-2 wyglądających jak wygięta płytka na bokach wieży. Nie wiadomo, czy takie Ukraińcy też otrzymali oraz może też mieć miejsce sytuacja, że montaż kostek na nagranym egzemplarzu jest jeszcze nieskończony.
Z ciekawostek można zaznaczyć, że moduły ARAT-2 można nakładać na ARAT-1 tworząc pancerz dwuwarstwowy, ale wtedy masa pancerza reaktywnego będzie bardzo znacząca. Nie zawsze maksymalna ochrona jest warta drastycznego pogorszenia mobilności i lepszym rozwiązaniem np. na drony typu FPV z granatami PG-7VL będzie zagłuszarka.
Przemysław Juraszek, dziennikarz Wirtualnej Polski