Czołgi Leopard 2A4 dla Ukrainy. Kanadyjska partia już w Polsce

W sieci pojawiły się zdjęcia i nagranie z załadunku jednego z kanadyjskich czołgów Leopard 2A4 do samolotu Boeing C-17 Globemaster III. Ten o numerze C2AFC7 miał lot do Glasgow w Wielkiej Brytanii, a następnie do Wrocławia w Polsce. Wyjaśniamy osiągi czołgu Leopard 2A4.

Załadunek kanadyjskiego Leoparda 2A4 do Boeinga C-17 Globemaster III.
Załadunek kanadyjskiego Leoparda 2A4 do Boeinga C-17 Globemaster III.
Źródło zdjęć: © Kanadyjski MON
Przemysław Juraszek

05.02.2023 | aktual.: 01.05.2023 13:29

Jest to jeden z ostatecznie czterech zapowiedzianych przez Kanadę czołgów Leopard 2. Jak widać na poniższych zdjęciach i nagraniu, Ukraina dostanie od Kanady czołgi w wersji Leopard 2A4, a więc odstające poziomem ochrony oraz siłą ognia od zaproponowanych przez NiemcyPortugalię. Widoczny poniżej czołg to najprawdopodobniej zwykły Leopard 2A4, a nie zmodernizowany wariant 2A4M CAN.

  • Przelot kanadyjskiego Boeinga C-17 Globemaster III z Leopardem 2A4.
  • Przelot kanadyjskiego Boeinga C-17 Globemaster III z Leopardem 2A4.
[1/2] Przelot kanadyjskiego Boeinga C-17 Globemaster III z Leopardem 2A4.Źródło zdjęć: © Radarbox

Jest to bardzo niewiele, ale po zgrupowaniu wszystkich oferowanych czołgów Ukraina otrzyma jak na razie łącznie 18 czołgów Leopard 2A4 (14 będzie z Polski) i ponad 14 egzemplarzy znacznie nowocześniejszych wersji A6.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Leopard 2A4 - najliczniejszy wariant dostępny na świecie

Popularność czołgów w tym wariancie pośród państw NATO i nie tylko wynika w głównej mierze z masowej wysprzedaży tych czołgów przez Niemcy i Holandię, które szukały oszczędności budżetowych po zniknięciu sensu posiadania znaczących sił pancernych. Mowa tutaj o upadku ZSRR i normalizacji stosunków z Rosją w ostatnich dekadach. Niemcy też oferowały te czołgi w ramach programu "Ringtausch" z którego skorzystały m.in. Słowacja oraz Czechy.

Część państw z czasem zdecydowała się na modernizację pozyskanych czołgów jak np. Kanada, Dania czy Polska w różnym zakresie zależnym od środków finansowych i krajowych wymagań.

W przypadku kanadyjskiej modernizacji mówimy o zwiększeniu odporności czołgów na miny, improwizowane ładunki wybuchowe i ręczną broń przeciwpancerną pokroju granatników RPG-7 i podobnych. Ta modernizacja była pokłosiem wymagań dotyczących udziału Kanadyjczyków w afgańskiej misji ISAF i ich czołgi charakteryzują się np. zastosowaniem wzmocnionych fartuchów bocznych, czy pancerza prętowego z tyłu wieży i wzmocnionym spodem kadłuba.

Reszta elementów poza wymianą starych systemów na nowsze nie uległa zmianie więc ochrona balistyczna tych czołgów znacząco odstaje od Leopardów 2A5 i wyższych, przez co te mogą być podatne na atak najnowszych czołgów rosyjskich. Te są jednak dużo mniej liczne, niż miało to miejsce jeszcze rok temu. Jednakże nawet te stare Leopardy 2A4 są znacznie wyżej niż dotychczas dostarczane Ukrainie eksportowe wersje czołgów T-72 czasem w wariantach zmodernizowanych.

Przemysław Juraszek, dziennikarz Wirtualnej Polski

militariawojna w Ukrainiekanada
Wybrane dla Ciebie