Czeskie armatohaubice DITA dla Ukrainy. Sfinansowała je Holandia

Czeskie armatohaubice DITA dla Ukrainy. Sfinansowała je Holandia

DITA na targach MSPO
DITA na targach MSPO
Źródło zdjęć: © Materiały własne | Przemysław Juraszek
Przemysław Juraszek
28.02.2024 16:17, aktualizacja: 07.03.2024 09:50

Holandia zdecydowała się zakupić dla Ukrainy dziewięć czeskich armatohaubic DITA, które dołączą do systemów działających już w Ukrainie. Wyjaśniamy, co one potrafią.

Niektóre państwa ze względu na braki sprzętu nadającego się do wysłania do Ukrainy uczestniczą w programach mających pozyskanie go w ramach zakupów w innych państwach. Przykładem niech będzie wspólny projekt kilku państw dotyczący pozyskania dla Ukrainy 16 słowackich armatohaubic Zuzana 2.

Tym razem Holandia po sfinansowaniu modernizacji czołgów T-72 w Czechach zdecydowała się pozyskać dla Ukrainy dziewięć armatohaubic DITA. Jest to nowa konstrukcja, która zadebiutowała jeszcze w 2021 roku i była pokazywana na polskich targach zbrojeniowych MSPO.

DITA — dostosowanie rewolucyjnej Dany do standardów NATO

Armatohaubica DITA to głęboka modernizacja znanej armatohaubicy vz.77 DANA, w której zastosowano armatę w natowskim kalibrze 155 mm o długości 45 kalibrów. DITA opiera się na tym samym podwoziu, co jej poprzedniczka, jednakże podwozie Tatra 815 VP31 zostało w niej znacznie zmodyfikowane.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Armatohaubica DITA jest bardzo zaawansowaną konstrukcją, która dzięki wysokiemu poziomowi cyfryzacji i automatyzacji może być obsługiwana przez zaledwie dwóch żołnierzy. Załoga steruje systemem z hermetycznej i opancerzonej kabiny, która spełnia I klasę normy STANAG 4569. Oznacza to, że jest odporna na odłamki amunicji artyleryjskiej do kal. 155 mm ze 100 m oraz na ogień z broni strzeleckiej.

DITA ma zdolność rażenia celów na odległość do 39 km przy zastosowaniu pocisków z gazogeneratorem. Zasięg ognia może być jednak zwiększony, jeśli zastosowane zostaną pociski z napędem rakietowym, takie jak M549A1. Szybkostrzelność armatohaubicy to maksymalnie 6 strzałów na minutę, ale po pewnym czasie tempo strzelania spada do 5 strzałów na minutę.

DITA, jak każdy nowoczesny system artyleryjski, jest zdolna do szybkiego zajmowania i opuszczania stanowiska ogniowego — w mniej niż minutę. Posiada również możliwość ostrzału w trybie MRSI, co oznacza, że wszystkie wystrzelone pociski trafiają do celu jednocześnie. Będzie to znaczące wzmocnienie potencjału ukraińskiej artylerii.

Przemysław Juraszek, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie