Wpływ wakacyjnej pogody na koronawirusa. Nowe badanie odpowiada na najważniejsze pytania

Wpływ wakacyjnej pogody na koronawirusa. Nowe badanie odpowiada na najważniejsze pytania

Wpływ wakacyjnej pogody na koronawirusa. Nowe badanie odpowiada na najważniejsze pytania
Źródło zdjęć: © Getty Images
Karolina Modzelewska
12.05.2020 10:55

Na całym świecie liczba zakażonych koronawirusem przekroczyła 4 mln. Wirus wciąż się rozprzestrzenia, a wiele osób wierzy, że jego dalszą transmisję może zatrzymać cieplejsza, letnia pogoda. Naukowcy sprawdzili, czy temperatura ma faktyczny wpływ na COVID-19.

Najnowsze badania przeprowadzone przez naukowców z Kanady nie wykazały żadnego związku pomiędzy temperaturą lub szerokością geograficzną a rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Są to dopiero wstępne obserwacje, ale bez wątpienia studzą entuzjazm zwolenników teorii, zgodnie z którą lato miało sprawić, że SARS CoV-2 zniknie.

- Przeprowadziliśmy wstępne badanie, które sugerowało, że zarówno szerokość, jak i temperatura mogą odgrywać pewną rolę – przyznał Peter Jüni, badacz polityki zdrowotnej z University of Toronto. Dodał, że powtórne przeprowadzenie analiz w bardziej rygorystycznych warunkach przyniosło odwrotne wyniki.

Koronawirus: Dane z całego świata

Naukowcy zgromadzili dane z 144 obszarów geopolitycznych, w których odnotowano co najmniej 10 przypadków COVID-19. Z badania wykluczono jednak takie kraje jak: Chiny, Włochy oraz Iran. Miejsca, gdzie szczyt pandemii już nastąpił.

Badacze porównali całkowitą liczbę przypadków zachorowań w dniu 27 marca z liczbą zachorowań tydzień wcześniej – 20 marca. Uwzględnili również wcześniejsze 14 dni, czyli okres, w którym występowało ryzyko zakażenia. Naukowcy zbadali temperaturę, szerokość geograficzną i wilgotność. Sprawdzili również występowanie takich obostrzeń jak: zamknięcia szkół, ograniczenia spotkań w większym gronie czy przestrzeganie zasad dystansu społecznego.

Koronawirus: Wprowadzone obostrzenia przynoszą dobre efekty

"Epidemiczny wzrost COVID-19 nie był związany z szerokością geograficzną i temperaturą, ale może być [negatywnie] słabo związany z wilgotnością względną lub absolutną" – poinformował zespół naukowców na łamach "Canadian Medical Association Journal". Badacze dodali: "Z drugiej strony interwencje w zakresie zdrowia publicznego były silnie związane ze spowolnieniem rozwoju pandemii”.

Okazało się, że ograniczenia dotyczące masowych spotkań, zamykania szkół i dystansowania społecznego miały wpływ na spadek tempa rozwoju pandemii, ale lato nie sprawi, że COVID-19 zniknie.

"Nasze badanie dostarcza ważnych nowych dowodów, wykorzystujących globalne dane z pandemii COVID-19, że te interwencje w zakresie zdrowia publicznego zmniejszyły wzrost epidemii" – podkreślił Jüni.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (162)