Wojna w kosmosie. Izrael niszczy cele poza ziemską atmosferą
05.11.2023 18:52, aktual.: 17.01.2024 15:02
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Zestrzelenie rakiety balistycznej wystrzelonej z Jemenu w kierunku Izraela, było – prawdopodobnie – bojowym debiutem systemu antybalistycznego Arrow 3. To najwyższe piętro izraelskiej tarczy antyrakietowej. Co wiemy o tej broni?
Najsłynniejszym izraelskim systemem antyrakietowym jest bez wątpienia Żelazna Kopuła. Mimo medialnej sławy i sukcesów w postaci setek zniszczonych kassamów (rakiet wykonywanych chałupniczymi metodami m.in. w Strefie Gazy) warto pamiętać, że Żelazna Kopuła pozostaje najniższą warstwą izraelskiej obrony antybalistycznej.
Ponad zasięgiem Żelaznej Kopuły działa Proca Dawida – system wyposażony w pociski Stunner, będący funkcjonalnym odpowiednikiem amerykańskiego systemu Patriot. Ponad Procą Dawida rozciąga się przestrzeń chroniona przez systemy antyrakietowe Arrow 2 i Arrow 3, określane wspólnym mianem systemu Homa (hebr. mur).
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
To właśnie Arrow 3 został użyty do zniszczenia 19-tonowego pocisku balistycznego, wystrzelonego z terytorium Jemenu przez bojowników Huti, zaopatrywanych przez Iran.
Pocisk leciał w kierunku Izraela, prawdopodobnie w rejon miasta Eliat i – ja wynika z podanych przez Izrael informacji – został zniszczony poza ziemską atmosferą. Jak to możliwe?
Zobacz także: Rozpoznasz te myśliwce i bombowce?
System antybalistyczny Arrow 3
Obronę na tak dużym pułapie zapewnia Izraelowi system Arrow 3. To rozwiązanie opracowane z myślą o niszczeniu pocisków balistycznych, mogących przenosić broń jądrową, biologiczną lub chemiczną.
Założenia, przyświecające opracowaniu antyrakiet przewidywały, że aby zapewnić Izraelowi bezpieczeństwo, konieczne jest zniszczenie celu w takiej odległości, aby ewentualny upadek szczątków zestrzeliwanych rakiet nie spowodował skażenia terytorium Izraela.
Dlatego opracowane pod koniec pierwszej dekady XXI wieku pociski Arrow 3 mają bardzo duży zasięg, przekraczający 2 tys. km, a zarazem znaczny pułap maksymalny, przekraczający 100 km.
W praktyce oznacza to, że pociski Arrow 3 mogą trafiać nie tylko cele znajdujące się w ziemskiej atmosferze, ale także niszczyć obiekty kosmiczne. Cel jest niszczony wybuchem 150-kg głowicy odłamkowej.
Łukasz Michalik, dziennikarz Wirtualnej Polski