Nieudane starty rakiet RS‑24 Jars i RSM‑56 Buława. Superbroń Putina nie działa
Strategiczne siły rakietowe przez lata uchodziły za najlepiej doinwestowany rodzaj broni w rosyjskich siłach zbrojnych. Przeprowadzone w krótkim odstępie próby nowych pocisków balistycznych zakończyły się jednak niepowodzeniem, stawiając pod znakiem zapytania gotowość nowej generacji rosyjskich rakiet.
05.11.2023 16:39
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
O niepowodzeniach rosyjskich prób informuje Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy. Według przekazanych przez Ukrainę informacji, 25 października Rosjanie wystrzelili z okrętu podwodnego pocisk RSM-56 Buława. Zdaniem Ukraińców test zakończył się niepowodzeniem.
1 listopada przetestowano także pocisk balistyczny RS-24 Jars, który po starcie z kosmodromu Plesieck w obwodzie archangielskim miał trafić w cel na poligonie Kura na Kamczatce, jednak w czasie lotu zboczył z celu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Nowe doniesienia z Rosji wskazują jednak, że kolejny test Buławy, o którym szerzej pisała dziennikarka Wirtualnej Polski Katarzyna Rutkowska, zakończył się powodzeniem.
Zobacz także: Czy to sprzęt NATO, czy rosyjski?
RS-24 Jars
Międzykontynentalny pocisk balistyczny (ICBM) RS-24 Jars to reprezentant nowego pokolenia tej klasy broni w rosyjskich strategicznych siłach rakietowych. Według założeń Kremla Jars, który wszedł do służby w 2010 roku, ma stanowić jeden z filarów atomowego odstraszania co najmniej do połowy XXI wieku.
Plany przewidują, że pociski RS-24 Jars zastąpią starsze modele rosyjskich ICBM-ów, jak stacjonarne R-36M czy mobilne RS-12M1 Topol-M. Pocisk RS-24 Jars ma do 23 metrów długości, waży 46 ton i może dostarczyć na odległość 11 tys. km ładunek o masie 1250 kg. Stanowi go głowica MIRV składająca się z 3-6 subgłowic o mocy 100-300 kt.
Ważną cechą pocisków RS-24 Jars jest uniwersalność – mogą być odpalane z silosów, ale także z wyrzutni umieszczonych w wagonach kolejowych i z mobilnych, wielokołowych pojazdów TEL (Transporter-Erector-Launcher).
RSM-56 Buława
RSM-56 Buława to pocisk klasy SLBM (submarine-launched ballistic missile), przeznaczony do wystrzeliwania spod powierzchni wody. Powstał jako uzbrojenie dla nowego typu rosyjskich atomowych okrętów podwodnych – jednostek projektu 955 Boriej.
RSM-56 Buława ma 12 metrów długości, waży 36 ton i może przenieść ładunek o masie 1150 kg na dystans przekraczający 8 tys. km. Pocisk może być uzbrojony w wieloelementową głowicę MIRV, z sześcioma subgłowicami o mocy 100-150 kt.
Łukasz Michalik, dziennikarz Wirtualnej Polski