Wbiją nóż w plecy Rosji? Jest opcja tureckich S‑400 dla Ukrainy

Systemy obrony przeciwlotniczej S-400 - zdjęcie ilustracyjne
Systemy obrony przeciwlotniczej S-400 - zdjęcie ilustracyjne
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons
Mateusz Tomczak

05.02.2024 15:23, aktual.: 05.02.2024 15:35

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W przestrzeni publicznej ponownie pojawił się temat przekazania Ukrainie systemów S-400, które obecnie znajdują się na stanie tureckiej armii. Z pewnością mocno nie spodobałoby się to Rosji. Co to za broń?

Temat wykorzystywania S-400 przez Turcję jest kością niezgody od dłuższego czasu. Jeszcze w 2019 r. amerykańskie władze twierdziły, że Turcja nie może ubiegać się o zakup myśliwców F-35, gdyż wykorzystuje właśnie ten rosyjski system obrony przeciwlotniczej. W zeszłym roku ponownie zaczęto więcej o tym dyskutować, a w tle znajdowały się nie tylko rozszerzenie NATO, ale też kolejne negocjacje dotyczące pozyskania przez Turcję samolotów zza oceanu.

Turcja zrezygnuje z S-400?

Po podpisaniu przez prezydenta Turcji ratyfikacji szwedzkiej akcesji do NATO, amerykańskie władze zgodziły się na sprzedaż myśliwców F-16. Przyjęły również stanowisko, że powrót Turcji do programu F-35 jest możliwy, ale pod pewnymi warunkami.

"Wciąż uważamy, że udział Turcji w programie F-35 pozostaje w sprzeczności z użytkowaniem przez nią S-300 i S-400. Więc wciąż prowadzimy te dyskusje. A jeśli Turcja byłaby w stanie rozwiać nasze obawy na ten temat? Wtedy mogłoby dojść do ruchu w stronę powrotu do programu F-35" - powiedział pod koniec stycznia br. rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Turcja jest członkiem NATO i jawnie pomaga Ukrainie, m.in. dostarczając drony Bayraktar TB2 (i planując dla nich centrum serwisowe w Ukrainie), pojazdy opancerzone Cobra II czy samobieżne haubicoarmaty T-155 Firtina.

Ukraiński portal Defence Express zauważa, że prezydent Recep Tayyip Erdogan ma zdolność do negocjacji nie tylko z Zachodem, ale też ze Wchodem. S-400 to broń produkowana przez Rosję, z którą Turcję wciąż wiele łączy. Przekazanie Ukrainie broni dostarczonej przez Rosję byłoby dla Putina dużym ciosem, zdaniem Defence Express nawet "nożem wbitym w plecy".

Rosyjski system rakietowy S-400

System przeciwlotniczy S-400 Triumf został opracowany w latach 90. XX wieku i ma znacznie większe możliwości niż S-300, na którym bazuje. To system przeciwlotniczy typu ziemia-powietrze, który może przechwytywać samoloty i śmigłowce, ale też pociski balistyczne poruszające się z prędkością 4,8 km/s oraz drony.

Zasięg wyrzutni zależy od rodzaju wykorzystywanych pocisków. Mieści się w przedziale od 40 km (9M96 o wadze ok. 350 kg) do nawet 380 km (40N6E ważące ok. 1800 kg).

Mateusz Tomczak, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie