Uzbrojony Cybertruck Kadyrowa. Wybór broni zadziwia
Ramzan Kadyrow, przywódca Czeczenii, zaprezentował uzbrojonego Cybertrucka, który - jak twierdził - ma wkrótce trafić na front. Przedstawiamy broń, która została na nim zamontowana.
19.08.2024 | aktual.: 20.08.2024 19:50
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
W mediach społecznościowych pojawiło się nagranie przedstawiające uzbrojonego w wielkokalibrowy karabin maszynowy Kord kal. 12,7x108 mm Cybertrucka kierowanego przez Ramzana Kadyrowa. Zapowiadał on, że uzbrojony Cybertruck ma niedługo trafić na front.
Zastosowane uzbrojenie jest zaskakująco konserwatywne, ponieważ wielkokalibrowe karabiny maszynowe są normą dla pojazdów terenowych użytkowanych przez różnego rodzaju grupy terrorystyczne bądź rebelianckie m.in. w Afryce.
Jednakże, jak pokazała historia, na paki - najczęściej toyot - trafiały dużo ciekawsze egzemplarze broni w postaci nawet armat przeciwlotniczych ZU-23-2 kal. 23 mm. Z kolei w przypadku ukraińskiej obrony terytorialnej są obecne konfiguracje z parą wkm-ów KPW kal. 14,5×114 mm bądź z pojedynczą armatą przeciwlotniczą M75 kal. 20 mm.
Taka konfiguracja umieszczona w bezzałogowej wieży wspartej algorytmami sztucznej inteligencji byłaby bardziej pasująca do Cybertrucka, którego bateria o pojemności 123 kWh bez problemu pozwoliłaby zasilić taką konfigurację przez długi czas.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wielkokalibrowy karabin maszynowy Kord — modyfikacja starego NSW
WKM Kord to modernizacja karabinu maszynowego NSW z lat 90. XX wieku będąca efektem utraty przez Rosję linii produkcyjnej wkm-ów NSW znajdującej się na terenie Kazachstanu. Nowy wkm został zaprojektowany w zakładach W. A. Diegtiariowa, gdzie przy okazji zmieniono wewnątrz sporo elementów, takich jak np. sposób ryglowania.
Z kolei z zewnątrz Kord jest podobny do NSW i najłatwiej go odróżnić po mniejszej liczbie nitów na komorze zamkowej. Teoretycznie nowość powinna mieć hamulec wylotowy, ale część ma lufę ze starym urządzeniem wylotowym. Ze względu na zasilanie potężnym nabojem 12,7x108 mm, zdolnym bez problemu poradzić sobie z przeszkodami pokroju worków z piaskiem czy ścianami budynków, masa broni jest znaczna i wynosi 25 kilogramów.
Dla najpopularniejszego pocisku o masie około 740 granów (48 g) rozpędzanego do około 820 m/s energia wylotowa przekracza 16 tys. J, co zapewnia skuteczne rażenie celów w budynkach na odległości nawet ponad kilometra. Dla porównania pociski wystrzelone np. z karabinu FN FAL mają energię wylotową rzędu 3 tys. J. To sprawia, że ochrony przed pociskami z tego typu broni ochrony nie zapewni żadna kamizelka kuloodporna i osłonę mogą zapewnić tylko pojazdy opancerzone - i to nie wszystkie.
Przemysław Juraszek, dziennikarz Wirtualnej Polski