Ukraiński M113 jak kurnik. To sposób na prostą broń Rosjan

Do sieci trafiło nagranie przedstawiające transporter opancerzony M113 otoczony kratami tworzącymi klatkę jak w kurniku. Jest to odpowiedź na nowe drony Rosjan odporne na zagłuszarki. Wyjaśniamy, jak działa to rozwiązanie i co daje.

Transporter M113 z kratami przeciwko dronom.
Transporter M113 z kratami przeciwko dronom.
Źródło zdjęć: © Telegram | Military Blitz ✙
Przemysław Juraszek

Drony FPV stały się z powodu niedoboru dedykowanych rozwiązań przeciwpancernych główną bronią przeciwpancerną w Ukrainie. Ponadto drony umożliwiają utylizację w skuteczny sposób - wydawałoby się - przestarzałego uzbrojenia, jakim są np. jednogłowicowe granaty PG-7VL do granatników RPG-7 zdolne przepalić 500 mm stali pancernej.

W 2024 roku całkiem dobrą ochronę zapewniały zagłuszarki, ale popularyzacja także po stronie rosyjskiej dronów FPV sterowanych za pomocą światłowodu odpornych na zagłuszarki spowodowała powrót do stanu z przełomu 2022/2023 roku. Obecnie jedyną formą obrony jest zestrzelenie takiego drona lub posiadanie pancerza zdolnego wytrzymać uderzenie.

Powyżej można zobaczyć nagranie przedstawiające transporter M113 dokładnie obudowany kratami. Jest to identyczna koncepcja jak w rosyjskich "pancernych stodołach", ale wykonana profesjonalnie i nieograniczająca pola widzenia załogi.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Klatka jako ochrona — obroni przed prostą bronią

Drony FPV ze względu na swoje ograniczone możliwości przenoszenia ładunku, najczęściej przenoszą małe ładunki kumulacyjne zdolne przepalić do około 200 mm stali pochodzące z amunicji kasetowej. Drugą najpopularniejszą opcją są granaty PG-7VL będące w stanie przepalić 500 mm stali.

Oba te środki bojowe wykorzystują efekt kumulacyjny, charakteryzujący się dużą efektywnością w przepalaniu pancerza w porównaniu do ich masy własnej. Strumień kumulacyjny powstający w wyniku detonacji ma jednak bardzo ograniczony zasięg. Na przykład, eksplozja głowicy w odległości około 60 cm od płyty pancernej może sprawić, że 20-milimetrowy pancerz stalowy pozostanie nienaruszony, co nie miałoby miejsca przy idealnym punkcie detonacji.

Dlatego dodanie elementów takich jak siatki czy kraty zapewnia skuteczną ochronę przed podstawowymi rodzajami broni z głowicą kumulacyjną. Warto jednak zaznaczyć, że można przełamać taką ochronę głowicą tandemową. Ta dzięki dwóm ładunkom – pierwszemu, mniejszemu do przebicia osłony, i drugiemu większemu detonującemu się w optymalnych warunkach, jest bardzo skuteczna.

Jest to kluczowy aspekt nowoczesnej broni przeciwpancernej, który jednak z jakichś względów nie pojawia się na atakach dronów FPV. Możliwe, że największym problemem jest większa masa takich głowic, co sprawia, że są one zbyt ciężkie dla dronów. Ponadto zarówno Ukraińcy, jak i Rosjanie mogą nie chcieć ich marnować na dronach, tylko dać na wyposażenie piechoty uzbrojonej w granatniki RPG-7.

Przemysław Juraszek, dziennikarz Wirtualnej Polski

militariawojna w Ukrainiedrony

Wybrane dla Ciebie