Ukraińcy zdobyli potężną broń. Jeden strzał niszczy całą ulicę

Ukraińcy zdobyli potężną broń. Jeden strzał niszczy całą ulicę

UR-77 Meteorit
UR-77 Meteorit
Źródło zdjęć: © Licencjodawca | KONSTANTIN MOROZOV
Łukasz Michalik
09.04.2023 14:00, aktualizacja: 09.04.2023 19:31

Podczas walk w rejonie Bachmutu w ręce Ukrainców wpadł wyjątkowy, rosyjski sprzęt – samobieżny system rozminowywania UR-77 Meteorit. Choć zaprojektowano go do torowania przejść w polach minowych, Rosjanie od czasu wojny w Syrii wykorzystują ten sprzęt podczas walk w mieście. Tym razem role się odwróciły, a okazję do skorzystania z tej nietypowej broni wykorzystali Ukraińcy. Efekt był spektakularny.

Udostępniony przez Ukraińców film pokazuje użycie rosyjskiego systemu UR-77 Meteorit. Przed rosyjską agresją Ukraina nie dysponowała tym sprzętem, więc wykorzystana przez nich broń to zapewne zdobycz wojenna.

Film pokazuje strzał z UR-77 i jego skutki. Choć początek wygląda niepozornie, rezultatem tylko jednego strzału jest monstrualna eksplozja, będąca w stanie zniszczyć całą ulicę. Jak to możliwe i w jaki sposób działa UR-77 Meteorit?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak działa ładunek wydłużony?

UR-77 Meteorit to samobieżny system rozminowywania, wykorzystujący w tym celu ładunki wydłużone. Nazwą tą określa się ładunki wybuchowe, mające formę długiej, możliwej do zwijania liny.

Zrzuca się ją na pole minowe, by za pomocą eksplozji utorowała w nim drogę, niszcząc miny na obszarze o szerokości kilku i długości kilkudziesięciu metrów - eksplozja tworzy w ten sposób bezpieczną drogę, którą mogą przejechać nawet duże pojazdy.

W przypadku systemu UR-Meteorit dwa ładunki wydłużone są umieszczone w zasobniku, przymocowanym do wieży pojazdu. Strzał wyrzuca w górę niewielką rakietę, która lecąc wyciąga z zasobnika linę, rozwija ją i ciągnie za sobą. Po kilku sekundach rozwinięta lina opada i wybucha.

UR-77 Meteorit w Ukrainie

Choć broń tę opracowano z myślą o likwidacji pól minowych, wojna w Syrii dowiodła, że jest to bardzo skuteczny sprzęt do walki w miastach. Jeden strzał wykonany np. wzdłuż drogi, pozwala na zniszczenie budynków po obu jej stronach na znacznej długości.

Pod względem efektywności to skuteczniejsze rozwiązanie od ostrzału artyleryjskiego, bo niszczycielski efekt (choć jego siła jest ograniczona) zapewnia jeden pojazd i zaledwie jeden strzał.

UR-77 Meteorit korzysta z podwozia haubicy 2S1 Goździk, jest więc pojazdem dość słabo opancerzonym, którego użycie w warunkach bezpośrednich walk jest sporym ryzykiem. Jest ono tym większe, że do czasu wystrzelenia 700-kg ładunku wydłużonego Meteorit to w praktyce jeżdżąca bomba.

Do tej pory przypadki użycia systemu Meteorit notowano po stronie rosyjskiej. Ukraińcy chwalili się wprawdzie zniszczeniem pojedynczych pojazdów tego typu i zdobyciem jednego Meteorita, jednak film z Bachmutu jest – prawdopodobnie – pierwszym udokumentowanym przypadkiem użycia tej broni przez stronę ukraińską.

Łukasz Michalik, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie