Transporter BTR‑22. Rosjanie zbudowali własnego Rosomaka
Rosjanie testują nowy kołowy transporter opancerzony. Konstrukcja ta jest połączeniem rozwijanej od kilkudziesięciu lat linii transporterów z rodziny BTR z nowoczesnymi rozwiązaniami, zaproponowanymi w prototypowym wozie bojowym K-17 Bumierang.
02.02.2024 19:47
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Rosyjska armia od lat korzysta z kołowych transporterów opancerzonych z rodziny BTR. To linia pojazdów zapoczątkowana przez opracowany jeszcze w latach 50. XX wieku ośmiokołowy BTR-60, kończąca się obecnie na modelu BTR-82.
BTR-90, szerzej opisywany przez Przemysława Juraszka, został opracowany, ale wyprodukowano tylko kilkanaście egzemplarzy prototypowych, z których część trafiła na front w Ukrainie.
Nową jakość miał przynieść transporter K-17 Bumierang, który jednak – wraz z prezentowanym równolegle nowym czołgiem T-14 Armata i bojowym wozem piechoty Kurganiec-25 – mimo upływu czasu nie doczekał się na razie produkcji seryjnej.
Zobacz także: Czy to sprzęt NATO, czy rosyjski?
Próbą rozwiązania problemu niedoboru nowoczesnych, kołowych wozów piechoty wydaje się inna rosyjska konstrukcja – transporter BTR-22, zaprezentowany oficjalnie po raz pierwszy podczas targów Armija 2020. Udostępnione przez źródła rosyjskie zdjęcia pokazują, że sprzęt ten jest obecnie testowany.
Transporter BTR-22 z nowym układem konstrukcyjnym
Ważący około 20 ton BTR-22 ma względem poprzedników gruntownie zmieniony układ konstrukcyjny. Silnik – podobnie jak w większości podobnych transporterów na całym świecie – trafił w końcu na przód pojazdu, obok stanowiska kierowcy.
Pozwoliło to wygospodarowanie w tylnej części przestrzeni na przedział bojowy i desantowy (dla 10 osób), umożliwiając zarazem na umieszczenie dużego wyjścia z tyłu pojazdu.
To znaczący postęp w porównaniu ze starszymi BTR-ami, gdzie żołnierze desantu musieli opuszczać pojazd przez włazy w stropie, co wystawiało ich na ostrzał, albo przez drzwi umieszczone pomiędzy jego środkowymi kołami, co w przypadku nawet wolnej jazdy zmieniało wysiadanie w walkę o życie.
Nowe uzbrojenie transportera
Transporter ma także wzmocnioną ochronę przeciwminową i – według twórców – wytrzymuje detonację do 6 kg trotylu pod kadłubem. Ma także nowy moduł z uzbrojeniem, z 30-mm armatą 2A72 i karabinem maszynowym 7,62 mm.
Alternatywnie można na nim umieścić system wieżowy Balista z karabinem maszynowym, 30-mm armatą 2A42 i podwójną wyrzutnią przeciwpancernych pocisków kierowanych 9M113M Konkurs-M.
Łukasz Michalik, dziennikarz Wirtualnej Polski