Szkolili ich na Zachodzie. Teraz z Ukrainy przesyłają komunikat

Szkolili ich na Zachodzie. Teraz z Ukrainy przesyłają komunikat

Czołg Stridsvagn 122 gdzieś w Ukrainie
Czołg Stridsvagn 122 gdzieś w Ukrainie
Źródło zdjęć: © X
Przemysław Juraszek
23.03.2024 15:45, aktualizacja: 25.03.2024 14:47

Ukraińcy otrzymali od Szwecji dziesięć potężnych czołgów Stridsvagn 122, które zaliczane są do najlepszych maszyn bojowych na świecie. Załoga jednego z tych pojazdów przekazała podziękowania i pozdrowienia swoim szwedzkim instruktorom. Przedstawiamy specyfikację tej pancernej bestii z północy.

Ukraińska załoga czołgu Stridsvagn 122, po intensywnym dwumiesięcznym szkoleniu – zazwyczaj przewidzianym na 18 miesięcy – efektywnie przeciwdziała rosyjskim siłom. Andrii, pełniący funkcję ładowniczego (najszybszego w swojej jednostce), przekazuje podziękowania dla szwedzkich instruktorów za przekazaną wiedzę i uspokaja ich, mówiąc, że nie mają się o nich martwić, ponieważ wszystko jest w porządku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Stridsvagn 122 - najlepsza wersja czołgu Leopard 2A5 na świecie

W latach 1994-2001, Szwecja nabyła łącznie 120 czołgów Stridsvagn 122. Co ciekawe, nie są to jedynie przebudowane czołgi Leopard 2A4, lecz zostały skonstruowane od podstaw. Część z nich została wyprodukowana w niemieckich zakładach Krauss-Maffei Wegmann, ale większość powstała w Szwecji, na licencji, przez firmę Åkers Krutbruk Protection AB.

W porównaniu do innych modeli Leoparda 2A5, szwedzkie czołgi wyróżniają się zwiększoną ochroną stropu wieży oraz burt kadłuba, co znacząco poprawia ich odporność na granaty wystrzelone z granatników przeciwpancernych typu RPG-7 oraz na bomblety z amunicji kasetowej. W praktyce bojowej okazało się również, że szwedzkie warianty czołgów są najbardziej odpornym wariantem Leoparda 2 na ataki improwizowanych dronów "kamikadze" i bardziej zaawansowanych Lancet-3.

Czołgi Stridsvagn 122 wyposażone są w ulepszony system kierowania ogniem, który jest bardziej zaawansowany niż w wariantach A5, zbliżony do systemów zastosowanych w Leopardach 2A6. Posiadają one również automatyczne wyrzutnie granatów dymnych Galix oraz ulepszony system gaśniczy. Oprócz wymienionych modyfikacji, czołgi te pozostają podobne do Leoparda 2A5, w tym mają charakterystyczne kliny na wieży oraz standardową armatę Rheinmetall Rh-120 o długości 44 kalibrów, która jest również używana w czołgach M1A2 Abrams jako M256.

Są to wysoce efektywne czołgi, stanowiące szczyt dotychczasowych dostaw cenionego sprzętu, takiego jak haubice H77BW Archer, bojowe wozy piechoty CV90 czy granatniki przeciwpancerne AT4.

Przemysław Juraszek, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie