Strażnik polskiego nieba. Mała Narew zaprezentowana publicznie

Strażnik polskiego nieba. Mała Narew zaprezentowana publicznie

Operacyjna wyrzutnia systemu Mała Narew na MSPO 2023.
Operacyjna wyrzutnia systemu Mała Narew na MSPO 2023.
Źródło zdjęć: © materiały własne | Przemysław Juraszek
Przemysław Juraszek
07.09.2023 15:28, aktualizacja: 07.09.2023 15:50

Na targach MSPO 2023 w Kielcach zaprezentowano operacyjny, kompletny system Mała Narew, który ma być jednym z filarów polskiej obrony przeciwlotniczej. Przedstawiamy jego historię i osiągi.

Mała Narew to jedna z czterech kompletnych wyrzutni dostarczonych do polskich sił zbrojnych (na sześć zamówionych). Pierwsza jednostka ogniowa została przekazana wojsku 4 października 2022 r. na mocy umowy z 14 kwietnia 2021 r., a w czerwcu br. odbyły się próbne strzelania w Ustce, o których pisał Mateusz Tomczak.

Marek Borejko, dyrektor w Biurze Projektów Obrony Przeciwlotniczej i Przeciwrakietowej Polskiej Grupy Zbrojeniowej wyjaśnił w rozmowie z redakcją WP Tech, dlaczego system Mała Narew jest kluczowym elementem dla przyszłości polskiej obrony przeciwlotniczej.

W Ustce po raz pierwszy w dziejach systemów przeciwlotniczych Polski w działaniu doświadczalno-bojowym lub nawet bojowym pracował system wielokanałowy, który w przeciwieństwie do starszych jednokanałowych systemów 9K33 Osa i 2K12 Kub może zwalczać kilka celów jednocześnie. Dwie wyrzutnie w ułamku sekundy strąciły trzema rakietami trzy cele o różnej charakterystyce lotu nadlatujące z różnych kierunków. Chciałbym też nadmienić, że w Ustce nie strzelał przemysł, ale wojsko, konkretnie 18. pułk przeciwlotniczy z Zamościa i przeszkolenie załogi, które tego dokonały. To było też ogromne osiągnięcie, że żołnierzom udało się w parę miesięcy wyszkolić kadrę w tak krótkim czasie. Sprzęt jest sprzętem, ale to ludzie go obsługują.

Marek BorejkoDyrektor  w Biurze Projektów Obrony Przeciwlotniczej i Przeciwrakietowej PGZ.

Warto jednak zaznaczyć, że sama wyrzutnia była obecna już na targach MSPO w 2021 r. jako EMADS. Dopiero teraz zaprezentowano jednak w pełni zintegrowany system z własnym sensorem w postaci radaru Soła, systemem dowodzenia Zenit i podwoziem w formie ciężarówki Jelcz.

  • Operacyjna wyrzutnia systemu Mała Narew na MSPO 2023.
  • Operacyjna wyrzutnia systemu Mała Narew na MSPO 2023.
  • Operacyjna wyrzutnia systemu Mała Narew na MSPO 2023.
  • Operacyjna wyrzutnia systemu Mała Narew na MSPO 2023.
  • Operacyjna wyrzutnia systemu Mała Narew na MSPO 2023.
  • Operacyjna wyrzutnia systemu Mała Narew na MSPO 2023.
[1/6] Operacyjna wyrzutnia systemu Mała Narew na MSPO 2023.Źródło zdjęć: © materiały własne | Przemysław Juraszek

System Mała Narew — bardzo udana próba przed Dużą Narwią

Mała Narew była swoistym testem, który miał sprawdzić, czy uda się zaprojektować kompletny system przeciwlotniczy w oparciu o mieszankę zdolności krajowych i zagranicznych. Z Polski pochodzi system dowodzenia i kontroli (C2) Zenit, radary Bystra, Soła i podwozie od Jelcza, a z Wielkiej Brytanii pociski CAMM oraz wyrzutnie iLauncher.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Te ostatnie mają jednak z czasem być produkowane również nad Wisłą. System Mała Narew będzie w dalszej perspektywie korzystać nawet z pocisków CAMM-MR. W połączeniu z programem Pilica+ , obejmującym komponent artyleryjski, pozwoli to na stworzenie systemu zdolnego do zapewnienia skutecznej obrony od parudziesięciu metrów do ponad 100 km. Jeśli się powiedzie, będzie to - jak na razie - jedyne takie kompletne rozwiązanie na świecie.

Aktualnie Mała Narew, wyposażona w wyrzutnię zawierająca osiem pocisków CAMM, jest zdolna do zwalczania nawet ośmiu celów jednocześnie, atakujących z różnych kierunków. Bardzo pomocna jest tutaj technologia miękkiego startu, gdzie sprężony gaz wypycha pocisk w powietrze i dopiero parę metrów nad wyrzutnią broń kieruje się w odpowiednią stronę. Możliwa jest też zmiana celów w locie, co jest szczególnie przydatne w przypadku zmasowanego ataku .

Przemysław Juraszek, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (47)