MSPO 2021. Zestaw przeciwlotniczy EMADS dostępny dla publiczności
Podczas trwających kieleckich targów MSPO można na żywo zobaczyć operacyjny system przeciwlotniczy EMADS (Enhanced Modular Air Defence Solutions).
08.09.2021 16:27
Jest to system krótkiego zasięgu mający na celu eliminację obiektów lecących na wysokim lub niskim pułapie. Zasięg jest zależny od zastosowanego efektora, ale w prezentowanym przypadku są to pociski CAMM (Common Anti-Air Modular Missile) stosowane także na brytyjskich niszczycielach Type 45. Mają one zasięg 25 km, ale przy zastosowaniu pocisków CAMM-ER zasięg wzrasta do 45 km.
System może operować niezależnie lub być wpięty w sieć obrony przeciwlotniczej. Ponadto pociski dokonują tzw. zimnego startu z pionowych wyrzutni, pozwalając na prowadzenie ognia w 360 stopniach, nawet z terenu zabudowanego lub lasu. Namierzanie celu odbywa się za pomocą radaru kierowania ogniem, bądź kamery dziennej. Istnieje możliwość zastosowania też głowicy optoelektronicznej, ale tej w brytyjskiej opcji brak.
Zobacz także
Po odpaleniu pocisk z własną aktywną głowicą radiolokacyjną podąża do celu samodzielnie (odpal i zapomnij), a obsługa może się zając innymi celami. Istnieje też możliwość przekierowania danego pocisku na inny cel za pomocą łącza komunikacyjnego działającego w obie strony (pocisk - wyrzutnia). Sam zestaw jest wysoce mobilny oraz wykorzystuje szybko wymienialne zasobniki mieszczące po 8 pocisków.
Aktualnie lądowa wersja jest wykorzystywana przez British Army oraz klientem są też Włochy, gdzie ta nowość zastąpi system przeciwlotniczy SPADA. Całkiem możliwe, że pocisk CAMM będzie efektorem w programie Narew. 7 września 2021 roku podpisano umowę ramową o wartości 60 mld zł na jego dostawy. MBDA oferuje bezprecedensowy transfer technologii, który umożliwiłby produkcję pocisków CAMM w Polsce.