MSPO 2021. Zestaw przeciwlotniczy EMADS dostępny dla publiczności
Podczas trwających kieleckich targów MSPO można na żywo zobaczyć operacyjny system przeciwlotniczy EMADS (Enhanced Modular Air Defence Solutions).
08.09.2021 16:27
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Jest to system krótkiego zasięgu mający na celu eliminację obiektów lecących na wysokim lub niskim pułapie. Zasięg jest zależny od zastosowanego efektora, ale w prezentowanym przypadku są to pociski CAMM (Common Anti-Air Modular Missile) stosowane także na brytyjskich niszczycielach Type 45. Mają one zasięg 25 km, ale przy zastosowaniu pocisków CAMM-ER zasięg wzrasta do 45 km.
System może operować niezależnie lub być wpięty w sieć obrony przeciwlotniczej. Ponadto pociski dokonują tzw. zimnego startu z pionowych wyrzutni, pozwalając na prowadzenie ognia w 360 stopniach, nawet z terenu zabudowanego lub lasu. Namierzanie celu odbywa się za pomocą radaru kierowania ogniem, bądź kamery dziennej. Istnieje możliwość zastosowania też głowicy optoelektronicznej, ale tej w brytyjskiej opcji brak.
Zobacz także
Po odpaleniu pocisk z własną aktywną głowicą radiolokacyjną podąża do celu samodzielnie (odpal i zapomnij), a obsługa może się zając innymi celami. Istnieje też możliwość przekierowania danego pocisku na inny cel za pomocą łącza komunikacyjnego działającego w obie strony (pocisk - wyrzutnia). Sam zestaw jest wysoce mobilny oraz wykorzystuje szybko wymienialne zasobniki mieszczące po 8 pocisków.
Aktualnie lądowa wersja jest wykorzystywana przez British Army oraz klientem są też Włochy, gdzie ta nowość zastąpi system przeciwlotniczy SPADA. Całkiem możliwe, że pocisk CAMM będzie efektorem w programie Narew. 7 września 2021 roku podpisano umowę ramową o wartości 60 mld zł na jego dostawy. MBDA oferuje bezprecedensowy transfer technologii, który umożliwiłby produkcję pocisków CAMM w Polsce.